Jednou vetou

Šéf OSN vyzval na podporu dohody zo singapurského summitu

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres nazval v utorok summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una "dôležitým míľnikom" v snahe o nastolenie mieru. Zároveň vyzval na "úplnú a dokázateľnú denuklearizáciu Kórejského polostrova", informovala agentúra AP.

Hovorca OSN Stéphane Dujarric povedal, že generálny tajomník „všetky zainteresované strany vyzýva, aby využili túto významnú príležitosť“.

Dujarric dodal, že Guterres pred summitom obom lídrom napísal a v utorok zopakoval, že táto „(nová) cesta si bude vyžadovať spoluprácu, kompromis a spoločný záujem“.

Slovenský rezort diplomacie víta uskutočnenie singapurského summitu

Guterres v pondelok novinárom povedal, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a ďalšie organizácie patriace pod OSN sú pripravené pomôcť s overovaním prípadnej denuklearizácie v Severnej Kórei, ak o to OSN požiadajú. Dodal však, že o jej pomoc musia požiadať zúčastnené strany.

V spoločnom vyhlásení podpísanom po utorkovom summite v Singapure sa Trump a Kim zaviazali, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.
Spojené štáty a Severná Kórea sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie o zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Išlo vôbec o prvé osobné stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia