Jednou vetou

Šéf OSN žiada nezávislé vyšetrovanie útokov na tankery v Ománskom zálive

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívne

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v piatok na nezávislé vyšetrovanie štvrtkových útokov na dva ropné tankery v Ománskom zálive. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Je veľmi dôležité poznať pravdu a veľmi dôležité objasniť, kto je za to zodpovedný. Je zrejmé, že to možno urobiť len vtedy, ak existuje nezávislý subjekt, ktorý tieto skutočnosti overí,“ povedal Guterres novinárom. Podľa neho len Bezpečnostná rada OSN môže nariadiť vyšetrovanie zo strany OSN.

Za útokom na tankery v Hormuzskom prielive je takmer určite Irán

Spojené štáty obvinili z útokov Irán, ktorý to však odmietol. Guterres povedal, že je k dispozícii robiť prostredníka, ak s tým obe strany súhlasia. Dodal však, že „v súčasnosti nevidíme mechanizmus možného zavedenia dialógu“.

Teherán a Washington tvrdia, že nemajú záujem o vojnu. I tak panujú obavy, že konflikt vypukne. Guterres vyhlásil, že svet si nemôže dovoliť konfrontáciu v Perzskom zálive, dodal Reuters.

Terčom útoku v blízkosti Hormuzského prielivu sa stali ropný tanker Kokuka Courageous, plaviaci sa pod vlajkou Panamy, a tanker Front Altair pod vlajkou Marshallových ostrovov. Podľa regionálnych médií došlo na lodiach k explóziám a požiarom, pričom posádky museli evakuovať.

Denník Večer predpovedá chaos na Blízkom východe

Incident sa odohral mesiac po tom, ako boli terčmi útokov pri brehoch Spojených arabských emirátov iné štyri tankery. Útoky len vystupňovali dlhotrvajúce napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi a ich spojencami v Perzskom zálive.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia