Jednou vetou

Šéf Pirátov: V čele vlády ČR by mal stáť morálny človek. Ja tam takého nevidím

Predseda Českej pirátskej strany Ivan Bartoš

foto: TASR/AP

Českú vládu premiéra Andreja Babiša (ANO) čaká v piatok hlasovanie o nedôvere. Rokovanie Poslaneckej snemovne iniciovalo šesť opozičných strán pre kauzu Čapí hnízdo a údajný únos premiérovho syna Andreja Babiša mladšieho na Krymský polostrov anektovaný Ruskom. Najprv vystúpil s príhovorom samotný premiér, ktorý zopakoval, že nemá dôvod odstúpiť, a po ňom predstavitelia opozície, ktorí ho nemilosrdne skritizovali.

Rokovanie Poslaneckej snemovne sa začalo o 09.05 h SEČ. Najprv sa prihovoril predseda opozičnej ODS Petr Fiala, ktorý vyhlásil: „Máme tu čo do činenia s najväčším konfliktom záujmov, aký sme si donedávna nedokázali ani predstaviť, ktorý by sme očakávali v nejakej rozvojovej krajine.“

Potom k rečníckemu pultu pristúpil premiér Babiš. Posťažoval sa, že kauzu vykonštruovali médiá a dvaja novinári sa pokúsili zhodiť vládu. „Novinári ma naháňali ako lovnú zver, ako zločinca, ktorý uniesol svojho syna,“ citoval ho portál Novinky.cz. Babiš pokračoval opisom, ako u jeho syna prepukla schizofrénia. Predseda vlády ukončil svoj prejav po 40 minútach výrokom, že nemá dôvod odstupovať. „Musíte ma odvolať alebo nás skúste poraziť v slobodných demokratických voľbách. Inak, než na základe väčšiny našich občanov, sa ma jednoducho nezbavíte,“ vyhlásil na záver.

Advokát exmanželky Andreja Babiša podal na novinárov Seznamu trestné oznámenie

Slovo si v sále snemovne následne vzal predseda Pirátov Ivan Bartoš. Povedal, že v čele vlády by mal stáť etický a morálny človek. „Ja takého človeka v čele súčasnej vlády nevidím,“ konštatoval.

Šéf SPD Tomio Okamura pri rečníckom pulte vysvetľoval, prečo bude jeho hnutie hlasovať za nedôveru vláde. „Je nutné vymeniť ČSSD a nahradiť ju programom SPD,“ vyhlásil.

Kriticky sa k vláde a Babišovi vyjadril aj predseda opozičnej TOP 09 Jiří Pospíšil. Podľa neho sa potvrdilo, že by Babiš nemal byť premiérom, keďže pokus o vyslovenie nedôvery vláde podľa ústavy označuje za puč. Poslanec opozičnej ODS Jan Skopeček zasa povedal, že Babiš sa v prejave zamotal v ekonomickej argumentácii.

Babiš: Novinári ma naháňali ako lovnú zver, ako zločinca, ktorý si uniesol syna

Ľudovci už na tlačovej konferencii pred rokovaním informovali, že nechcú legitimizovať súčasnú vládu a celý klub bude hlasovať za nedôveru. „Nie je normálne, aby v krajine Európskej únie bol v čele vlády človek, ktorý je obvinený z trestného činu (dotačného podvodu). Vysiela to negatívne signály, či je to naozaj nezávislý a spravodlivý proces. Táto vláda nikdy nemala našu dôveru,“ povedal predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podľa predsedu komunistov Vojtěcha Filipa je celá kauza iba mediálnou záležitosťou a on nemá v úmysle prispievať k destabilizácii Česka. „Nenechám zo seba robiť idiota, keď mi médiá budú niečo predkladať. Viem overovať,“ dodal.

Šéf vládnej ČSSD Jan Hamáček vyhlásil, že opozícia vytvára tlak na sociálnu demokraciu, aby zhodila vládu, v ktorej sama sedí. „Nikto si nemôže myslieť, že sa ČSSD bude riadiť radami Petra Fialu (ODS), Miroslava Kalouska (TOP 09) alebo Tomia Okamuru (SPD). Keď tu vládla pravica, zažívali sme obdobie drastických reforiem,“ uviedol Hamáček a menšinovú vládu ANO a ČSSD označil za úspešný projekt. „Presadili sme naše kľúčové priority, preplácanie prvých troch dní choroby, zvýšenie minimálnej mzdy,“ zdôraznil.

V stredu čelil odvolávaniu predseda NR SR Andrej Danko, pozrite ako prebiehala schôdza

Podľa lídra KDU-ČSL Bělobrádka nie je pravda, že zahraniční politici neriešia Babišovu kauzu.
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v príhovore povedal, že vývoj udalostí okolo premiéra Babiša mu pripomína „lacnú béčkovú gangsterku“.

Rokovanie snemovne bude zrejme dlhé, pretože okolo poludnia mali za sebou poslanci už trojhodinovú diskusiu a prihlásených ich bolo ešte ďalších 12, informovali Novinky.cz.

Menšinový kabinet ANO a ČSSD, podporovaný komunistami, zrejme v hlasovaní obstojí. Opozičné strany (ODS, Piráti, SPD, ľudovci, TOP 09 a STAN) majú spolu 92 hlasov, ale na vyslovenie nedôvery je potrebná najmenej nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 101 hlasov.

Komunisti nebudú hlasovať za nedôveru Babišovej vláde

Komunisti, ktorí vládu tolerujú, už ohlásili, že ju podržia. Rovnako ako poslanci ANO budú hlasovať proti vysloveniu nedôvery. Sociálni demokrati sa rozhodli, že počas hlasovania opustia sálu. Podľa nich by demisia vlády nič nevyriešila, zdvihli by vraj ruku za rozpustenie snemovne.

Podnetom na schôdzu o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde bola tajne nakrútená reportáž s Andrejom Babišom mladším. V nej obvinil spolupracovníkov svojho otca, že ho proti jeho vôli zadržiavali na Kryme, a to pre kauzu okolo rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej otec aj syn čelia obvineniu z dotačného podvodu.

Premiér podľa Babiša mladšieho chcel, aby práve pre túto kauzu opustil Česko. Premiér synove slová popiera a tvrdí, že jeho potomok trpí schizofréniou, musí sa liečiť a byť pod dohľadom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia