Jednou vetou

Šef španielskej diplomacie navštívil Budapešť po 11 rokoch

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Maďarsko a Španielsko sa musia usilovať o to, aby sa vzájomne pochopili a aby zlikvidovali priepasť medzi "Východom" a "Západom".

Povedal to v pondelok španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell, ktorý v Budapešti rokoval so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom.

Porošenko: Od začiatku ruskej agresie zahynulo 2914 ukrajinských vojakov

Borrell podľa agentúry MTI zdôraznil, že by bolo potrebné stretávať sa častejšie a pripomenul, že španielsky minister zahraničných vecí navštívil naposledy Maďarsko pred 11 rokmi.

Zároveň pozval Szijjártóa na návštevu Španielska s cieľom prerokovať možnosti spolupráce v rozvoji maďarskej infraštruktúry, napríklad železníc.

„Po Číne má Španielsko najdlhšiu sieť vysokorýchlostných železníc, pričom aj Maďarsko plánuje podobné investície,“ dodal Borrell.

Maďarský minister uviedol, že otázku prijímania migrantov vnímajú Maďarsko a Španielsko odlišne, avšak zhodujú sa na tom, že je dôležité chrániť vonkajšie hranice Európskej únie. Obe krajiny podľa jeho vyjadrenia zdôrazňujú význam afrických rozvojových programov.

Szijjártó sa s Borrellom dohodli na tom, že sa v tejto oblasti pokúsia zosúladiť svoje snahy.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Maďarsko ponúklo svoje kapacity v oblasti vodného hospodárstva, pretože Španielsko už realizuje program v záujme zabezpečenia čistej vody pre obyvateľov krajín severnej Afriky, z ktorých do Európy prichádzajú migranti, dodal maďarský minister.

Španielskeho ministra zahraničných vecí prijal v Budapešti aj predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia