Jednou vetou

Šéf výboru maďarského parlamentu: V4 ukázala, že migráciu je možné zastaviť

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) ukázali, že ilegálnu migráciu je možné zastaviť, vyhlásil vo štvrtok v Budapešti predseda výboru pre obranu a bezpečnosť maďarského parlamentu Szilárd Németh v úvode schôdzky predsedov výborov obrany parlamentov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska.

Podľa agentúry MTI Németh informoval, že jednou z hlavných tém konferencie je rastúci migračný tlak na Európu a na krajiny vyšehradského zoskupenia.

Politik maďarskej vládnej strany Fidesz ďalej poznamenal, že v uplynulom období sa viaceré organizácie po celom svete, politické a ekonomické sily, ale aj lobistické skupiny snažili v rámci Organizácie Spojených národov a Európskej únie presadiť názor, že migrácia je správnou vecou.

„Tieto organizácie sa odvolávajú na to, že ide o nezastaviteľný proces, a preto by chceli pre ilegálnu migráciu vytvoriť zákonný rámec a všetky prekážky pred migráciou, akými sú hraničné zábrany či potlačenie kriminality, odstrániť,“ zdôraznil Németh s poznámkou, že príkladná spolupráca V4 od roku 2015 v strednej Európe dokazuje, že tento problém je možné riešiť.

Krajiny, ktoré sa migráciou nezaoberali naďalej prúdia migranti

Do krajín, kde sa tým nezaoberali a nechránili si svoje hranice – napríklad Španielska, Talianska či Grécka -, prúdia masy migrantov aj naďalej.

Po úvodnom prejave nasledovalo neverejné plenárne rokovanie šéfov uvedených parlamentných výborov za účasti predstaviteľov maďarskej armády.

V závere schôdzky podpísali predsedovia výborov krajín V4 spoločné vyhlásenie o posilnení ďalšej spolupráce v oblasti obrany – v záujme posilnenia bezpečnosti a stability regiónu.

Delegácie výborov rokovali najmä o otázke migrácie a o vzťahu k nej. Podľa Németha sa rokovacie strany zhodli v tom, že migrácia je škodlivá a že nepripustia, aby z nej ktokoľvek v budúcnosti urobil zákonnú záležitosť.

Môže vás zaujímať

V tejto krajine sú turisti vítaní. Po prílete karanténa platiť nebude