Jednou vetou

Šefčovič: Guterres ocenil aktivity EÚ v rámci boja proti klimatickým zmenám

Maroš Šefčovič

foto: TASR

Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu počas stretnutia s členmi Európskej komisie (EK) v Bruseli ocenil úlohu Európskej únie v oblasti boja proti klimatickým zmenám. V rozhovore pre TASR to uviedol podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý Guterresovi podrobnejšie predstavil aktivity Únie v tejto oblasti.

Podľa jeho slov bol Gutteresov odkaz – vzhľadom na situáciu v oblasti klimatických zmien, na rôzne protekcionistické tendencie v oblasti svetového obchodu – jednoznačný: svet potrebuje silnejšiu a jednotnejšiu Európu, ktorá bude zohrávať úlohu globálneho aktéra a ktorá bude fungovať ako stabilizátor racionálnej medzinárodnej politiky a medzinárodných vzťahov.

„Apeloval na nás, aby sme v týchto kľúčových otázkach urobili maximum pre zachovanie európskej jednoty a pre spoločný postup, lebo súčasný stav medzinárodných vzťahov si to vyžaduje,“ uviedol Šefčovič.

Jediná ekonomika, ktorá aplikovala Parížsku dohodu

Slovenský eurokomisár pripomenul, že pri komunikácii s Guterresom nadviazal na utorňajšie stretnutie vo Viedni (Austrian World Summit), kde hlavnou témou boli diskusie o tom, ako zaistiť pokrok v boji s klimatickými zmenami dosahovaním konkrétnych výsledkov v praxi.

Guterres vyzval Trumpa, aby od jadrovej dohody s Iránom neodstupoval

„Často sa tie široké politické deklarácie robia ľahšie ako zmeny na mieste, a preto som informoval generálneho tajomníka, že EÚ si plní domácu úlohu pri aplikácii Parížskej dohody. Sme zatiaľ jediná veľká ekonomika sveta, ktorá transponovala všetky záväzky tejto dohody do záväzných európskych nariadení, a budeme sa nimi riadiť, aby sme tieto záväzky splnili,“ informoval Šefčovič.
Guterresa podľa jeho slov zaujala aj spolupráca EÚ s neštátnymi aktérmi v tejto oblasti, hlavne fungovanie Globálneho dohovoru primátorov, ktorého jedným zo spolupredsedov je aj Šefčovič.

„Tu sme našli silných spojencov a dobrých ambasádorov pre boj s klimatickými zmenami. Každý primátor bojuje so znečistením ovzdušia v meste, s energetickou chudobou a má záujem na tom, aby fungovalo odpadové hospodárstvo, čističky vôd a ďalšie veci, ktoré sú dôležité pre fungovanie miest,“ opísal situáciu.

Guterresovi v tejto súvislosti pripomenul, že Globálny dohovor primátorov vďaka podpore z rozpočtu EÚ pomáha už vyše 7500 mestám na svete, aby mohli prefinancovať projekty z tejto oblasti.

EÚ chce využiť pákový efekt

„Posledná vec, ktorá ho zaujímala, bolo to, ako môžeme ešte lepšie spolupracovať s rozvojovým svetom,“ uviedol Šefčovič. Dodal, že Únia tu má o čom hovoriť, lebo pred pár mesiacmi eurokomisia schválila tzv. Vonkajší investičný plán, ktorý sa zameriava na krajiny susediace s Európou a najmä na Afriku.

Guterres: Studená vojna je späť

Spresnil, že EÚ chce využiť známy pákový efekt, ktorý sa osvedčil pri fungovaní Junckerovho investičného plánu pre Európu cez Európsky fond pre strategické investície (EFSI). To chce Únia využiť aj pre Afriku, kde chce v spolupráci s Európskou investičnou bankou (EIB), Svetovou bankou (SB) a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD) podporiť projekty pre boj s klimatickými zmenami v hodnote 44 miliárd eur už do roku 2020. „Je to najvýznamnejší príspevok, ktorý akákoľvek ekonomika poskytuje rozvojovému svetu,“ odkázal Šefčovič.

Dodal, že EÚ aj týmto spôsobom dokazuje, že sa správa veľmi zodpovedne a má záujem na konkrétnych krokoch pre boj s klimatickými zmenami. Aj v tomto duchu sa už Únia pripravuje na to, aby ďalšia Medzinárodná konferencia OSN o zmene klímy (COP24), ktorá sa uskutoční koncom roka v Katoviciach, bola úspešná. Podľa Šefčoviča sa svet v Poľsku bude musieť dohodnúť na pravidlách, ako sa bude plniť a kontrolovať parížska klimatická dohoda z decembra 2016 a ako ju budeme transparentne posudzovať. „EÚ si už svoju domácu úlohu splnila. Teraz tak musia urobiť aj ostaní signatári tohto dokumentu,“ uviedol.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia