Jednou vetou

Šefčovič: Každý híring je iný, dnes som hovoril o spájaní dvoch rôznych agend

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič prichádza na vypočúvanie v Európskom parlamente 30. septembra 2019.

foto: TASR/AP

V Európskom parlamente (EP) musel v pondelok prezentovať portfólio, ktoré vzniká "na zelenej lúke", a presvedčiť europoslancov, ako sa dá spojiť strategický výhľad s agendou medziinštitucionálnych vzťahov. Týmito slovami zhodnotil slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič svoje vypočúvanie pred členmi štyroch výborov europarlamentu a zástupcami európskych médií.

V otázke Istanbulského dohovoru budem podporovať von der Leyenovú, uviedol Šefčovič

Šefčovič bol prvý z 26 dezignovaných eurokomisárov, ktorí musia prejsť vypočúvaním pred poslancami EP. V minulosti už viackrát prešiel procesom verejného vypočúvania v EP, má za sebou dva plné mandáty a aj niekoľkomesačné zastupovanie prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa, ako však spresnil, „každý híring je iný“, a označil, že špecifikom toho pondelňajšieho bolo aj úsilie presvedčiť europoslancov o prepojení strategického výhľadu s agendou medziinštitucionálnych vzťahov a politickým programovaním Európskej komisie (EK) na budúce päťročné obdobie.

„Bolo vidieť, že mnohí poslanci majú obavy z toho, ako budem pristupovať k znižovaniu administratívnej záťaže. Tieto otázky mi dali zabrať, ale dúfam, že som ich presvedčil, že to chceme robiť rozumne a bez toho, aby sme znižovali štandardy napríklad v oblasti sociálnych záležitostí Európanov,“ opísal situáciu.

Pripomenul, že o výsledku jeho vystúpenia budú ešte v priebehu pondelňajšieho večera rozhodovať predstavitelia štyroch pracovných výborov a výsledok vypočutia by mali oznámiť v utorok dopoludnia.

FOTO: Exprezident Chirac mal dar predvídať, povedal parížsky arcibiskup

Viacero otázok počas trojhodinového vypočúvania bolo aj na adresu strategického výhľadu, čo je celkom nové portfólio. Šefčovič spresnil, že do veľkej miery bude záležať na ňom, ako ho „naformátuje“ a akú dá podobu tejto agende, aby ju urobil príťažlivou tak pre svojich kolegov v eurokomisii, ako aj pre poslancov EP.

„Som rád, že nová predsedníčka eurokomisie tomu dáva takú veľkú príležitosť. Uvedomuje si dobre, že ak nezachytíme tie trendy dnes, tak o päť alebo desať rokov môže byť už neskoro. Tak, ako to vidíme pri elektromobilite, platiť to bude aj pre iné strategické trendy. Aj toto sa budem snažiť vniesť do europarlamentu a verím, že to poslancov zaujme, lebo spoločne budeme vytvárať to, ako bude Európa vyzerať o desať a viac rokov,“ povedal Šefčovič slovenským médiám. Pred europoslancami však túto črtu ešte viac zdôraznil, keď pripomenul, že kroky EÚ v najbližšej budúcnosti určia jej ďalší vývoj pre celé storočie.

Šefčovič opakovane zdôrazňoval význam úzkeho partnerstva medzi EP a exekutívou EÚ, pričom sa do debát medzi ním a poslancami dostala aj otázka registra transparentnosti.

Šefčovič čelil v EP otázkam spojeným s byrokraciou a tvorbou legislatívy EÚ

V tejto súvislosti pripomenul, že keď prvýkrát ako člen EK modernizoval register transparentnosti (2009 – 2014), tak bola snaha, aby sa s predstaviteľmi a zamestnancami eurokomisie stretávali len tí, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali v tomto registri a jasne uviedli, ako sú financovaní a pre koho pracujú.

„To platí pre lobistov, nezávislé organizácie, priemyselné združenia a dokonca aj pre výskumné inštitúty. Toto sa dobre ujalo a funguje to. Problémom je, že tieto pravidlá rešpektuje len Komisia, a malo by veľký význam, keby sa nimi riadil aj Európsky parlament a takisto aj Rada,“ vysvetlil situáciu.

Priznal, že toto bude preňho výzva do budúcnosti práve v oblasti medziinštitucionálnych vzťahov, za ktorú bude po 1. novembri v novej exekutíve EÚ zodpovedať.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím