Jednou vetou

Šefčovič má v pláne predstaviť výzvy, ktorými chce bojovať s klimatickými zmenami

Maroš Šefčovič

foto: TASR

Každoročné podujatie zamerané na globálnu bezpečnosť, známe pod názvom GLOBSEC, je značka, ktorá čoraz viac rezonuje aj v Európe a za hranicami Slovenska. V rozhovore pre TASR to v Bruseli uviedol podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý na tohoročnej konferencii vystúpi ako jeden z prednášateľov.

Slovenský eurokomisár krátko pred odchodom na Slovensko – na Konferenciu GLOBSEC 2018 v Bratislave – upozornil, že GLOBSEC sa stal významným míľnikom v európskom politickom kalendári. Toto podujatie označil ako miesto, kde sa stretávajú politici, významní podnikatelia, ale aj politológovia, ktorí sa zameriavajú na významné témy, čo práve hýbu svetom.

Situácia Európskej únie

„Musím povedať, že v súčasnosti máme tých tém až príliš veľa. Vzťahy so Spojenými štátmi americkými, fungovanie multilaterálneho systému, dramatické odstúpenie USA od ďalšej medzinárodnej dohody – od jadrovej dohody s Iránom -, možnosť obchodných sankcií voči európskym  firmám a celkovo obchodné vzťahy medzi USA a EÚ,“ opísal situáciu z pohľadu Európskej únie.

Prečítajte si tiež: Európa je spoluzodpovedná za násilie páchané na migrantoch v Líbyi

Upozornil, že transatlantický model bol vždy jedným zo silných prvkov debát na GLOBSEC-u a v súčasnosti tie transatlantické vzťahy prechádzajú zložitou etapou.

Výzvy Európskej únie

„Ja by som sa mal zapojiť v rámci tejto diskusie širšou debatou o tom, kde sa momentálne svet nachádza v boji s klimatickými zmenami,“ povedal. Dodal, že zhodnotí situáciu, ktorá nastala po podpise parížskej klimatickej dohody v decembri 2016 a aké sú výzvy, ktorým musí EÚ a svet v tejto oblasti čeliť.

Tip na čítanie: Islamský štát je pre Európu stále hrozbou

V tejto súvislosti pripomenul, že o tejto téme v stredu na pôde Európskej komisie hovoril s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.

„Môžem zacitovať jeho slová, že hrozba klimatických zmien je tou najväčšou výzvou, pred ktorou ľudstvo stojí. Podľa všetkých štatistík, ktoré má OSN k dispozícii, sa tie negatívne vplyvy klimatických zmien zrýchľujú a odpoveď medzinárodnej komunity je oveľa pomalšia,“ priblížil Šefčovič. To je podľa neho dané aj tým, že ide o opatrenia, ktoré sú časovo náročné a nákladné a medzinárodné spoločenstvo nenachádza ľahko potrebný konsenzus a prienik názorov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia