Jednou vetou

Šefčovič na sneme PES hovoril o tom, ako má vyzerať „tvár a duša“ Európy

Maroš Šefčovič

foto: TASR

Záver prvého dňa 11. kongresu Strany európskych socialistov (PES) v Lisabone bol tak trochu v znamení Slovenska. Uviedol to slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Podľa jeho slov pozdravil v piatok večer približne tisíc účastníkov zjazdu v záverečnom videopríhovore z Bratislavy slovenský premiér Peter Pellergrini (Smer-SD).

Predošlý prejav patril práve Šefčovičovi, ktorý bol na podujatí v Lisabone v úlohe hlavného koordinátora pre volebný program a stál za prípravou osembodovej rezolúcie, čiže politického manifestu, ktorým chcú európski socialisti osloviť čo najviac voličov v Európe pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

Merkelovú na čele CDU nahradí Annegret Krampová-Karrenbauerová

Šefčovič pripomenul, že vo všetkých diskusiách a tzv. pracovných paneloch prvého dňa kongresu zaznel silný apel na predvolebnú mobilizáciu. V PES si totiž uvedomujú, že budúce eurovoľby budú mať rozhodujúci vplyv na to, ako bude vyzerať „tvár a duša Európy„.

Socialisti chcú, aby v europarlamente dominovali proeurópske a pokrokové sily, ktoré majú záujem na európskej spolupráci a na stieraní rozdielov medzi jednotlivými krajinami Únie a tiež vo vnútri členských krajín medzi bohatými a chudobnými, ako aj na tom, aby si EÚ upevnila vedúcu úlohu, ktorú má dnes vo svetovej ekonomike a politike.

„To bolo aj ústredným motívom môjho vystúpenia,“ uviedol Šefčovič. „Veľký dôraz som kládol na to, aby sme si uvedomili, že jeden z najpálčivejších problémov v Európe je to, že rozdiely medzi strednou, východnou a juhovýchodnou Európou a zvyškom EÚ sa nestierajú tak rýchlo, ako sa pri rozširovaní očakávalo,“ dodal.

Spresnil, že od roku 2008, keď vypukla finančná kríza, sa noví členovia v dobiehaní vyspelejších krajín pribrzdili až zastavili. Aj keď je v týchto krajinách dobrá rastová dynamika z hľadiska hrubého domáceho produktu, nie vždy sa to pretaví do úrovne osobnej prosperity a výplat, ktoré sú na polovičnej úrovni v porovnaní medzi východom a západom.

„Aj preto som apeloval na to, aby sme znovu naštartovali konvergenčný motor Európy,“ povedal Šefčovič s odkazom na stieranie rozdielov vo vnútri spoločností a medzi jednotlivými štátmi.

Prokurátori žiadajú pre bývalého Trumpovho právnika Cohena dlhé väzenie

Slovenský eurokomisár dodal, že v druhej časti sa venoval postaveniu EÚ vo svete, lebo treba urobiť maximum, aby toto storočie zostalo čo najviac európske. Tomu má pomôcť cieľavedomá priemyselná politika, smelšia obchodná politika a bude potrebné zmodernizovať aj politiku hospodárskej súťaže a štátnej pomoci, aby EÚ zvládla „predátorskú“ konkurenciu zo zahraničia, ktorá ohrozuje mnohé európske firmy a európsku ekonomiku.

Poslednú výzvu – ako uviedol – nasmeroval na mladých ľudí, aby využili všetky prostriedky a dostupné vzdelávacie programy, ktoré má EÚ k dispozícii, na to, aby sa stali najkvalifikovanejšou silou na planéte. „Lebo ekonomiku budú určovať nové trendy v oblasti digitalizácie, robotizácie a umelej inteligencie. EÚ musí byť na to pripravená a musí mať vzdelanú silu,“ opísal situáciu Šefčovič.

Na tento aspekt podľa neho vo svojom príhovore poukázal aj Pellegrini, keď povedal, že treba hľadať symbiózu medzi modernizačnými trendmi a tým, že prioritou pre sociálnodemoktratickú rodinu musí byť osobná prosperita ľudí, ktorí v EÚ žijú.

Neonacistu, ktorý v Charlottesville autom vrazil do ľudí, usvedčili z vraždy

Šefčovič zároveň potvrdil, že v sobotu delegáti snemu potvrdia prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa ako volebného lídra európskych socialistov pre eurovoľby a ako kandidáta na funkciu šéfa budúcej exekutívy EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia