Jednou vetou

Šefčovič odovzdal Gutteresovi stratégiu pre klimaticky neutrálnu Európu

Maroš Šefčovič

foto: TASR

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič vystúpil v mene exekutívy EÚ na 24. konferencii OSN o klimatickej zmene (COP 24), ktorá v pondelok odštartovala v poľských Katoviciach.

Šefčovič uviedol, že už v prvý deň dvojtýždňového klimatického summitu bolo v Katoviciach prítomných viac ako 20.000 delegátov. Za dôležitý moment prvého dňa označil aklamačné jednomyseľné potvrdenie deklarácie o spravodlivej a férovej transformácii ekonomík.

Podľa Šefčoviča ide o reakciu na iniciatívu EK spred roka, ktorá má pomôcť napríklad ľuďom z uhoľných regiónov, aby nemali obavy z budúcnosti, ale zamerali sa na hľadanie nových ekonomických modelov a investícií.

Schwarzenegger označil amerického prezidenta Trumpa za „mešuge“

„V mojom vystúpení som potvrdil, že EÚ je lídrom v boji s klimatickými zmenami, či už ide o znižovanie emisií CO2, ale aj v rámci energetickej efektívnosti a využívania energie z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol Šefčovič. Prezentoval pritom stratégiu, ktorá má zaistiť, aby v Európe a neskôr aj inde vo svete mohla v druhej polovici tohto storočia vzniknúť klimaticky neutrálna ekonomika.

Podľa jeho slov sa minulý týždeň prezentovaná stratégia EK o klimaticky neutrálnej Európe stretla s veľkým záujmom na COP24. Šefčovič tento dokument odovzdal do rúk generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a ďalších lídrov. „Obsahuje návod a cestu, po ktorej sa budú musieť vydať aj ostatné svetové ekonomiky,“ dodal komisár.

V Katoviciach sa rokuje o plnení záverov parížskej konferencie 2015

V súvislosti so zmenou klímy Šefčovič zdôraznil aj potrebu pomoci vyspelých ekomoník rozvojovému svetu, aby čo najefektívnejšie využíval už existujúce technológie.

„EÚ vlani pomohla rozvojovým krajinám sumou vyše 20 miliárd eur v klimatickej oblasti. Už tradične sme sa stali najväčším donorom v oblasti financovania boja proti klimatickým zmenám,“ zdôraznil Šefčovič. Únia chce podľa neho v tejto úlohe aj naďalej pokračovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia