Šéfka európskej diplomacie vyzýva na zachovanie pokoja v Srbsku a Kosove

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

foto: TASR/AP

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová vyzvala v pondelok na pokoj a zdržanlivosť v Kosove a v Srbsku po krátkom zadržaní srbského predstaviteľa, ktorý napriek zákazu navštívil rozdelené mesto Mitrovica, informovala agentúra AP. Európska diplomatka podľa vlastných slov hovorila o tejto záležitosti v pondelok so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom i s jeho kosovským kolegom Hashimom Thacim.

Kosovské úrady deportovali z krajiny riaditeľa srbského vládneho úradu pre Kosovo Marka Djuriča, ktorého tam v pondelok zadržali za ilegálny vstup do krajiny. Djuriča zadržala špeciálna jednotka v Kosovskej Mitrovici, ktorá je rozdelená na srbskú a albánsku časť, a previezla ho do kosovskej metropoly Priština. Zadržanie vyvolalo v Kosovskej Mitrovici protesty tamojších Srbov, proti ktorým polícia zasiahla s použitím slzotvorného plynu a omračujúcich granátov.

Mogheriniová nad tým, čo sa stalo v Kosove, vyjadrila prostredníctvom sociálnej siete poľutovanie. „Djurič je na slobode a vracia sa nazad,“ napísala Mogheriniová na Twitteri s tým, že celá situácia si teraz vyžaduje pokoj a udržanie dialógu. Podľa agentúry DPA Djurič pricestoval do Kosova, v ktorom väčšinu tvoria etnickí Albánci, aby sa zúčastnil diskusie za okrúhlym stolom o situácii medzi Belehradom a Prištinou.

Kosovské úrady varovali, že srbských predstaviteľov zadržia, ak porušia zákaz vstupu do krajiny. Srbi ale avizovali, že návštevu uskutočnia aj napriek zákazu. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko odvtedy neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.

Môže vás zaujímať

Iránu došla trpezlivosť s jadrovou dohodou