Šéfka najsilnejšej severoírskej strany odmietla nevýhodnú dohodu o brexite

Líderka severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) Arlene Fosterová s britskou premiérkou Theresou Mayovou

foto: TASR/AP

Šéfka najsilnejšej severoírskej politickej strany DUP Arleen Fosterová v sobotu odmietla podporiť dohodu o brexite, ktorá by podľa nej odtrhla Severné Írsko od zvyšku Británie. Informáciu priniesla agentúra Reuters. Konzervatívna strana britskej premiérky Theresy Mayovej na schválenie zákonov v britskom parlamente potrebuje podporu poslancov DUP.

V prípade, že sa EÚ a Británia nedohodnú na pobrexitových obchodných vzťahoch, Únia sa dožaduje uplatnenia „záložnej“ možnosti, v rámci ktorej by pre Severné Írsko aj po brexite platili pravidlá EÚ. Fosterovej Demokratická a unionistická strana Severného Írska (DUP) túto možnosť odmieta.

Británia na odvrátenie brexitu potrebuje nové referendum, vyhlásil Blair

Záložná možnosť sa spomína v návrhu dohody o vystúpení medzi Európskou úniu a Spojeným kráľovstvom, ktorý bol zverejnený vo februári 2018. Zaviedli by sa ňou kontroly tovaru na hranici v Írskom mori medzi Spojeným kráľovstvom a Severným Írskom, čím by sa zabránilo vzniku pevninskej hranice na írskom ostrove.

Británia žiada, aby bola záložná možnosť len dočasná. Tvrdí podporovatelia brexitu v premiérkinej Konzervatívnej strane sa obávajú, že by mohla celé kráľovstvo pripútať k spoločnej colnej únii EÚ na neurčito. Únia však s dočasným statusom dohody nesúhlasí.

Lajčák: Slovensko si uvedomuje, že Írsko pocíti následky brexitu najviac

Riziko prameniace zo zlej dohody je podľa Fosterovej väčšie ako žiadna dohoda. „Záložná možnosť by nebola dočasná. Znamenala by trvalú anexiu Severného Írska k EÚ a navždy by sme museli dodržiavať pravidlá, do tvorby ktorých nemáme právo zasahovať,“ povedala.

Fosterová vyhlásila, že jej strana, ktorá má v britskom parlamente desiatich poslancov, pevne stojí za svojím stanoviskom. Najbližšie dni, týždne a mesiace budú podľa nej rozhodovať o budúcnosti Severného Írska. Dodala, že chce dosiahnuť dohodu, ktorá je výhodná pre Severné Írsko aj Írsko, a v pondelok sa chystá vycestovať do Dublinu na rozhovory.

Môže vás zaujímať

Merkelovej blok vedie v eurovoľbách, ale výsledok je historicky nízky