Jednou vetou

Šéfku Strany stredu poverili preskúmaním možností zostavenia vlády

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Predsedníčku švédskej Strany stredu Annie Lööfovú poveril vo štvrtok predseda parlamentu Andreas Norlén preskúmaním možností na zostavenie novej vlády.

Lööfová je v poradí už treťou politickou líderkou s takouto úlohou, na ktorej realizáciu má k dispozícii jeden týždeň, priblížila agentúra DPA.

Norlén uviedol, že „prvoradou úlohou“ Lööfovej bude zamerať sa na preskúmanie podmienok, za akých by parlament novú vládu akceptoval.

Političku teda nepoveril priamo zostavením vlády, no zároveň ani nevylúčil, že by sa mohla napokon stať premiérkou.

Najväčšou hrozbou zostávajú islamisti, tvrdí nový šéf BfV

Norlén k takémuto kroku pristúpil deň po tom, ako poslanci švédskeho parlamentu odmietli navrhovanú menšinovú vládu, ktorú chcela vytvoriť stredopravá konzervatívna Umiernená strana s kresťanskými demokratmi.

Za Ulfa Kristerssona, lídra Umiernenej strany a možného premiéra, hlasovalo 154 poslancov z 349-členného parlamentu. Proti nemu sa vyslovilo 195 zákonodarcov.

Lööfovej Strana stredu, tradičný spojenec konzervatívcov, hlasovala proti Kristerssonovi. Jej poslanci totiž tvrdili, že Kristerssonova menšinová vláda by poskytovala vplyv protiimigračnej, pravicovo-populistickej strane Švédski demokrati, lebo by sa musela v parlamente spoliehať na jej podporu.

Švédsko je v patovej situácii od volieb z 9. septembra, v ktorých si väčšinu v parlamente nezaistili ani stredopravá opozičná Aliancia štyroch strán pod vedením Kristerssona (143 kresiel) – kam patrí i Lööfovej strana (tá samostatne získala 31 kresiel), ani stredoľavý blok úradujúceho premiéra Stefana Löfvena (144 kresiel).

Trump nominoval na post veľvyslankyne v JAR návrhárku luxusných kabeliek

Oba zmienené tábory zároveň vylúčili dohodu so stranou Švédski demokrati, ktorá môže byť so svojimi 62 mandátmi pomyselným jazýčkom na váhach.

Novú švédsku vládu sa už neúspešne pokúšali vytvoriť Kristersson i Löfven.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia