Jednou vetou

Semjén: Maďarské občianstvo od roku 2011 získalo už 1,1 milióna Maďarov

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Maďarské občianstvo získalo v zjednodušenom režime už 1,1 milióna Maďarov žijúcich v zahraničí, povedal podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén v pondelok v Budapešti na výročnom zasadaní parlamentného výboru pre národnú spolupatričnosť.

Normálny človek by už z politiky odišiel, ale ja som urputné hovädo, tvrdí Babiš

Podľa agentúry MTI vicepremiér, ktorý je zodpovedný za národnú politiku, cirkevné záležitosti a národnosti žijúce v Maďarsku, ako novinku pripomenul, že už aj tí držitelia maďarského občianstva, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, sa môžu zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu.

O udelenie maďarského občianstva sa zahraniční Maďari môžu uchádzať v zjednodušenom procese od 3. januára 2011; príslušný zákon schválil maďarský parlament 26. mája 2010.

O maďarské občianstvo požiadali aj Maďari žijúci na Slovensku. Viacerí tak v zmysle platných právnych noriem v SR prišli o slovenské občianstvo.

Semjén zdôraznil, že od roku 2010 vzrástla desaťnásobne suma, ktorú vláda vyčleňuje na podporu národnej politiky a zahraničných Maďarov.

EÚ musí podľa Lajčáka potvrdiť svoju jednotu: Potrebujeme partnerský prístup k Afrike

Patrí k tomu podľa jeho slov napríklad podpora 83 inštitúcií národného významu, program hospodárskej podpory zahraničných Maďarov, príspevky na fungovanie maďarských inštitúcií i organizácií v zahraničí, program rozvoja maďarských materských škôl v Karpatskej kotline, ale aj príspevky na nákup učebníc a školských potrieb pre žiakov maďarských škôl v susedných krajinách.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia