Jednou vetou

Senát schválil dvojročný rozpočtový balík, legislatívu posunul do Snemovne

Biely dom

Foto:TASR/AP

Senát amerického Kongresu schválil v piatok návrh zákona o dvojročnom rozpočtovom balíku a výdavkoch na obranu a iné programy. O návrhu bude ešte v piatok hlasovať Snemovňa reprezentantov. Ak ju schváli aj ona, dôjde k opätovnému spusteniu financovania federálnych úradov, informuje agentúra AP.

Senátori návrh odobrili pomerom hlasov 71:28.

Republikáni a demokrati v Senáte sa tento týždeň po mesiacoch trvajúcich sporoch dohodli na dvojročnom rozpočte. Jeho súčasťou je zvýšenie výdavkov na obranu a iné programy o takmer 300 miliárd dolárov (243 miliárd eur). To malo viesť k ukončeniu mesiace trvajúceho patu v rokovaniach o výdavkových prioritách, počas ktorých financovanie vládnych inštitúcií museli zabezpečiť krátkodobé dohody.

Senát však legislatívu neodhlasoval v stanovenom čase – do štvrtkovej polnoci miestneho času (piatok 06.00 h SEČ), keď tak mali urobiť obe komory Kongresu. V USA preto po 17 dňoch opäť došlo k tzv. shutdownu, teda zastaveniu financovania federálnych úradov.

Hlasovanie totiž na poslednú chvíľu znemožnil republikánsky senátor Rand Paul, ktorý využil svoje právo a žiadal, aby Senát rokoval o jeho pozmeňovacom návrhu. Paul nesúhlasí práve so zvýšením výdavkov o 300 miliárd dolárov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia