Jednou vetou

Senát žiada vyšetrovanie spolupracovníkov Macrona v kauze Benalla

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzska senátna komisia v stredu požiadala o vyšetrovanie troch blízkych spolupracovníkov prezidenta Emmanuela Macrona po tom, ako zistila "závažné pochybenia" v tom, ako vláda zvládala škandál ohľadom bývalého Macronovho ochrankára Alexandra Benallu. Informovala o tom agentúra AFP.

Senátori obvinili týchto troch spolupracovníkov vrátane šéfa Macronovej kancelárie z protirečení v ich výpovediach v prípade škandálu, ktorý vyvolalo video z útoku z 1. mája 2018.

V kauze tohto útoku na dvoch ľudí na námestí Place de la Contrescarpe bolo obvinenie vznesené voči Benallovi i voči ďalšej osobe — Vincentovi Craseovi. Benalla je okrem toho obvinený, že aj po svojom prepustení zo služieb Elyzejského paláca neoprávnene používal služobné pasy.

Macronovho poradcu Benallu vzali do väzby

 Benallu, bývalého poradcu prezidenta Macrona, vzali v utorok večer do cely predbežného zadržania. Predchádzalo tomu predvolanie pred sudcu, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním spomínaného útoku z 1. mája 2018.

Incident na Place de la Contrescarpe vyvolal vo Francúzsku politickú krízu a bol aj jedným z faktorov, ktoré prispeli k zníženiu Macronovej obľúbenosti u voličov.

Benalla, ktorý sa v minulosti živil aj ako vyhadzovač, začal počas predvolebnej kampane v roku 2016 pracovať pre Macrona ako ochrankár. Po Macronovom zvolení za prezidenta bol Benalla v máji 2017 poverený bezpečnostnými úlohami v prezidentskom paláci.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu