Separatisti a vládne sily na východe Ukrajiny si vymenili vyše 300 zajatcov

Príbuzní a priatelia ukrajinských vojnových zajatcov, ktorých zadržiavali proruskí separatisti, držia ukrajinskú vlajku na letisku v Kyjeve v stredu 27. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Ukrajinská strana prepustila v stredu celkovo 237 zadržiavaných osôb a predstavitelia samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) umožnili vrátiť sa na územie kontrolované Kyjevom 73 zajatcom, informuje agentúra DPA.

„Je to radostná udalosť, na ktorú čakali stovky rodín,“ povedal bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, jeden z vyjednávačov Kyjeva.

Ukrajinská vláda a separatisti sa dohodli na rozsiahlej výmene zajatcov

Obe strany sa však súčasne obvinili z toho, že naďalej zadržiavajú ďalších zajatcov. Mierové dohody z Minska z roku 2015 pritom hovoria o bezpodmienečnom prepustení všetkých zadržaných bojovníkov.

Lídri proruských separatistov a predstavitelia ukrajinskej vlády sa minulý týždeň po niekoľkomesačných rokovaniach dohodli na výmene zajatcov, do ktorej sprostredkovania boli zapojený aj Kremeľ a ruská pravoslávna cirkev.

Dohodnuté bolo prepustenie 306 osôb zadržiavaných Ukrajinou a 74 osôb zajatých separatistami, aj keď v skutočnosti bol ich celkový počet nižší.

Nemecko a Francúzsko vyzvali na ukončenie bojov na východe Ukrajiny

Viac než 40 separatistických bojovníkov zo zoznamu prepúšťaných si už podľa predstaviteľov Kyjeva svoje tresty odpykalo a na slobodu sa tak dostali už skôr. Viacerí zadržaní na Ukrajine sa okrem toho nechceli vrátiť k separatistom, čo však mali pri samotnej výmene dosvedčiť pred zástupcami Červeného kríža. Jeden Ukrajinec chcel zostať v DĽR, píše ďalej DPA.

Boje medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou na východe Ukrajiny si od roku 2014 vyžiadali podľa údajov OSN už viac než 10.300 životov.

Môže vás zaujímať

Pápež povýšil filipínskeho kardinála Tagleho do významnej funkcie vo Vatikáne