Jednou vetou

Šesť ľudí v Británii odsúdili za členstvo v neonacistickej organizácii

Ilustračná foto

foto: TASR

Súd v anglickom meste Birmingham v utorok vymeral tresty odňatia slobody šiestim ľuďom za členstvo v zakázanej krajne pravicovej organizácii National Action (Národná akcia), informovala agentúra DPA.

Korunný súd v Birminghame v novembri uznal za vinných Adama Thomasa (22) , jeho partnerku Claudiu Patatasovú (38) a 27-ročného Daniela Bogunovica. Ďalší traja obžalovaní si priznali vinu ešte pred začiatkom súdneho procesu.
Prokuratúra oznámila, že Thomas z mesta Banbury v strednej časti Anglicka a Patatasová – narodená v Portugalsku – si zvolili pre svojho novonarodeného syna prostredné meno Adolf, podľa vodcu nemeckých nacistov Adolfa Hitlera. Svoju dcéru okrem toho naučili nacistické pozdravy.

Po útoku v Štrasburgu vzniesli proti mužovi obvinenia z terorizmu

„Títo jednotlivci neboli len rasistickí fanatici. Vieme, že tvorili nebezpečnú organizáciu s dobrou štruktúrou,“ povedal Matt Ward, vedúci protiteroristického útvaru (CTU) polície v grófstve West Midlands.

Podľa sudcu Melbourna Inmana sa organizácia snažila o násilné zvrhnutie demokratického zriadenia v Británii a nastolenie nacistického štátu, ktorý by vyhubil celé skupiny obyvateľov, napísal na svojom webovom portáli denník The Guardian.

Thomas bol odsúdený na šesť a pol roka odňatia slobody a jeho partnerka dostala päťročný trest. Zvyšným mužom vymeral tresty odňatia slobody v rôznej dĺžke – maximálne do šiestich rokov a štyroch mesiacov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia