Severná Kórea je zdrojom najnebezpečnejšej krízy dnešného sveta, tvrdí šéf OSN

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

Foto: TASR/AP

Riziko vypuknutia jadrového konfliktu so Severnou Kóreou je z pohľadu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa v súčasnosti „najnebezpečnejšou krízou“ vo svete. Vojne je potrebné bezpodmienečne zabrániť, citovala agentúra DPA jeho dnešné vyjadrenie pred novinármi v New Yorku.

„Potenciálne dôsledky vojenského zásahu sú príliš desivé,“ povedal Guterres po tom, ako vyvolali vo svete znepokojenie správy o najnovšej skúške jadrovej zbrane v Severnej Kórei z uplynulej nedele. Šéf OSN opätovne odsúdil severokórejské jadrové testy a vyzval Pchjongjang na dodržiavanie medzinárodných záväzkov, ako aj na riešenie terajšej krízy prostredníctvom dialógu.

„Táto krajina sa už zase postavila proti Bezpečnostnej rade (OSN) a medzinárodnému spoločenstvu. Kórejská ľudovodemokratická republika už zase zbytočne a nezodpovedne vystavila riziku milióny ľudí vrátane vlastných občanov, čeliacich suchu, hladomoru a závažnému porušovaniu ich ľudských práv,“ vyjadril sa Guterres.

Severná Kórea údajne v nedeľu uskutočnila úspešnú skúšku vodíkovej bomby. Podľa tamojšej štátnej televízie bude môcť byť otestované zariadenie použité ako hlavica novej interkontinentálnej balistickej rakety.

Môže vás zaujímať

Hackeri napadli Twitter londýnskej Metropolitnej polície