Jednou vetou

Severná Kórea je zdrojom najnebezpečnejšej krízy dnešného sveta, tvrdí šéf OSN

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

Foto: TASR/AP

Riziko vypuknutia jadrového konfliktu so Severnou Kóreou je z pohľadu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa v súčasnosti „najnebezpečnejšou krízou“ vo svete. Vojne je potrebné bezpodmienečne zabrániť, citovala agentúra DPA jeho dnešné vyjadrenie pred novinármi v New Yorku.

„Potenciálne dôsledky vojenského zásahu sú príliš desivé,“ povedal Guterres po tom, ako vyvolali vo svete znepokojenie správy o najnovšej skúške jadrovej zbrane v Severnej Kórei z uplynulej nedele. Šéf OSN opätovne odsúdil severokórejské jadrové testy a vyzval Pchjongjang na dodržiavanie medzinárodných záväzkov, ako aj na riešenie terajšej krízy prostredníctvom dialógu.

„Táto krajina sa už zase postavila proti Bezpečnostnej rade (OSN) a medzinárodnému spoločenstvu. Kórejská ľudovodemokratická republika už zase zbytočne a nezodpovedne vystavila riziku milióny ľudí vrátane vlastných občanov, čeliacich suchu, hladomoru a závažnému porušovaniu ich ľudských práv,“ vyjadril sa Guterres.

Severná Kórea údajne v nedeľu uskutočnila úspešnú skúšku vodíkovej bomby. Podľa tamojšej štátnej televízie bude môcť byť otestované zariadenie použité ako hlavica novej interkontinentálnej balistickej rakety.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia