Jednou vetou

Severná Kórea nepristúpi k denuklearizácii, pokiaľ tak neurobia aj USA

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Severná Kórea vo štvrtok vyhlásila, že sa nikdy jednostranne nevzdá jadrových zbraní, pokiaľ svoju jadrovú hrozbu najskôr nestiahnu Spojené štáty, informovala agentúra AP.

Vyhlásenie Pchjongjangu, ktorý prostredníctvom neho pohrozil odstúpením od záväzku denuklearizácie Kórejského polostrova, zverejnila oficiálna tlačová agentúra KCNA v čase rastúceho napätia medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) a Spojenými štátmi.

Americkí senátori vyzvali Trumpa, aby prehodnotil stiahnutie vojakov zo Sýrie

Washington totiž pred niekoľkými dňami oznámil, že uvaľuje sankcie na troch vysokopostavených severokórejských predstaviteľov v súvislosti s porušovaním ľudských práv.

Podľa AP štvrtkové vyhlásenie taktiež vyvoláva pochybnosti, či bude severokórejský vodca Kim Čong-un niekedy vôbec ochotný vzdať sa svojho jadrového arzenálu, ktorý môže považovať za svoju najväčšiu záruku prežitia.

OSN odsúdila porušovanie ľudských práv v Severenej Kórei

Americký prezident Donald Trump a Kim Čong-un sa na historickom summite v Singapure v júni tohto roka bez bližších podrobností dohodli na „celkovej denuklearizácii“ Kórejského polostrova.

Odvtedy však sotva došlo k pokroku, keď Washington zdôrazňuje, že zachová sankcie voči Severnej Kórei, pokým sa úplne a overiteľne nezbaví jadrových zbraní. Pchjongjang v jednom bode odsúdil požiadavky USA ako „gangsterské“ a trvá na stiahnutí medzinárodných sankcií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia