Jednou vetou

Severná Kórea odsúdila obnovenie cvičenia námorníctva Južnej Kórey a USA

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severokórejský oficiálny denník v pondelok odsúdil obnovenie spoločných manévrov námorníctva Južnej Kórey a Spojených štátov.

Noviny Rodong Sinmun, orgán vládnucej Kórejskej strany práce (KSP), konštatoval v úvodníku, že Južná Kórea a USA by sa mali „správať rozumne“ a mali by sa vyvarovať „anachronistických“ vojenských akcií, ktoré by mohli podkopať dialóg a mier na Kórejskom polostrove.

Kórejská republika a KĽDR chcú spolu zorganizovať OH 2032

Agentúra Jonhap pripomína, že Južná Kórea a Washington pred týždňom obnovili po šesťmesačnej prestávke dvojtýždňové manévre za účasti príslušníkov americkej námornej pechoty z japonskej Okinavy.

Podľa severokórejského denníka obnovenie týchto cvičení porušuje septembrovú medzikórejskú vojenskú dohodu vyzývajúcu na odstránenie nebezpečenstiev vojny a na ukončenie cezhraničného nepriateľstva.

Summit Kóreí priniesol ovocie – Juh začal letecky prevážať do KĽDR mandarínky

Tieto cvičenia, ktoré pozastavili pred pol rokom, aby podporili denuklearizáciu a mier na polostrove, opäť spustili, keďže obe spojenecké krajiny chcú zachovať manévre menšieho rozsahu s cieľom udržať svoje spoločné obranné postavenie.

Hovorca juhokórejského ministerstva obrany odmietol kritiku zo strany Pchjongjangu a uviedol, že ide o obranné cvičenia za účasti malých jednotiek ani nie do veľkosti práporu.

Podľa pozorovateľov sa dá takáto kritika hoci aj menších manévrov interpretovať ako zámer posilniť pozíciu Severnej Kórey pri rokovaniach s USA a Južnou Kóreou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia