Jednou vetou

Severná Kórea ohlásila koniec raketovým skúškam; jadrový program má dokončený

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severná Kórea oznámila, že už nebude vykonávať neohlásené raketové skúšky alebo ďalšie testy medzikontinentálnych balistických striel, pretože ich jadrový program je ukončený a takéto testovanie už nie je potrebné. Vyplýva to z piatkového vyhlásenia Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO), o ktorom informovala agentúra AP.

K takémuto postupu sa Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) zaviazala pri rokovaniach so zástupcami ICAO, ktorí Pchjongjang navštívili tento týždeň.

Historické stretnutie Trumpa s Kimom sa uskutoční v júni

Podľa vyhlásenia ICAO sa Severná Kórea pokúša o obnovenie pozastavených leteckých služieb a chce zaviesť aj nové letové trasy cez svoj vzdušný priestor. Rovnako sa údajne usiluje o schválenie letovej trasy cez juhokórejský vzdušný priestor, hoci podrobnosti o tom ICAO neuviedla.

Takýto krok by leteckým spoločnostiam umožnil prelet cez vzdušný priestor KĽDR bez toho, aby sa museli obávať neohlásených raketových skúšok. Mohli by teda využívať priamejšie trasy, pričom by im klesla aj spotreba paliva.
ICAO, letecká agentúra OSN, privítala rozhodnutie Severnej Kórey, pretože raketové testy znamenajú kvôli úlomkom padajúcim z balistických striel bezpečnostné riziko pre letecké i lodné spoločnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia