Jednou vetou

Severná Kórea pohrozila odpoveďou na juhokórejsko-americké vojenské cvičenia

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Severná Kórea odsúdila prebiehajúce spoločné cvičenia vzdušných síl Južnej Kórey a Spojených štátov a upozornila, že na ne bude odpovedať. Tlačová agentúra DPA to uviedla vo štvrtok s odvolaním sa na správu severokórejskej štátnej agentúry KCNA.

Letecké manévre ohrozujú vzťahy medzi oboma Kóreami a zo strany severokórejskej armády budú nasledovať „náležité protiopatrenia“, uviedol podľa KCNA hovorca severokórejského výboru pre mierové znovuzjednotenie krajiny. Soul a Washington podľa neho „nemôžu zaprieť agresívnu a urážlivú“ povahu svojho konania. Správa tiež poukazuje na zmenu kódového označenia cvičení, ktorá má naznačovať obmedzenie ich rozsahu, čo však podľa Pchjongjangu nezodpovedá skutočnosti.

Severokórejsko-ruský summit môže dopomôcť k trvalému mieru, uviedol Mun Če-in

Prebiehajúce cvičenia Severná Kórea považuje za porušenie deklarácie, ktorú podpísali pred rokom severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in pri svojom prvom stretnutí v pohraničnej dedine Pchanmundžom. V tomto symbolickom vyhlásení sa oba štáty vyslovili za mier a jadrové odzbrojenie na Kórejskom polostrove, čo však formulovali len veľmi nejasne, upozornila DPA.

Začiatkom marca Južná Kórea a Spojené štáty oznámili, že prestanú organizovať najväčšie z každoročných spoločných manévrov, ktoré Severná Kórea obzvlášť ostro kritizovala. Juhokórejské ministerstvo obrany to vtedy označilo za súčasť diplomatického úsilia o úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova. Ako však dodalo, ozbrojené sily Južnej Kórey a Spojených štátov budú naďalej úzko spolupracovať a zachovajú si bojaschopnosť.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre