Severná Kórea: Trump „prosí o nukleárnu vojnu“

Kim Čong-un, vodca Kórejskej ľudovo-demokratickej republiky

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda "prosia o nukleárnu vojnu", vyhlásilo v sobotu ministerstvo zahraničných vecí Severnej Kórey.

Trump „vedie nesmierne nebezpečnú hazardnú hru na Kórejskom polostrove“, uviedol hovorca rezortu v písomnom vyjadrení, ktoré tiež označuje Trumpa za „nukleárneho démona“ a „rozvracača svetového mieru“, informovala spravodajská televízia CNN.

Trump ukázal skutočnú tvár

Vyhlásenie prišlo pred spoločnými americko-juhokórejskými vojenskými cvičeniami, ktoré sa majú začať v pondelok. Na manévroch Vigilant Ace sa zúčastní 12.000 príslušníkov ozbrojených síl USA a 230 lietadiel.

Severokórejskí predstavitelia sa podobne vyjadrili aj minulý mesiac, pripomína CNN. Tamojšie štátne noviny v komentári uviedli, že Trump počas svojej návštevy Kórejského polostrova ukázal „svoju skutočnú tvár starého šialenca, podlého podvodníka a ľudského odpadu“.

Štátny podporovatelia terorizmu

O niekoľko dní neskôr Trump opätovne zaradil Severnú Kóreu (KĽDR) na americký zoznam štátnych podporovateľov terorizmu, z ktorého ju vyradil ešte v roku 2008 vtedajší šéf Bieleho domu George W. Bush.

Severná Kórea tento týždeň odpálila novú medzikontinentálnu balistickú strelu, ktorá podľa expertov poukázala na významný technologický pokrok KĽDR i zvýšenie hrozby zo strany nepredvídateľného izolovaného režimu v Pchjongjangu.

Môže vás zaujímať

Pápež povýšil filipínskeho kardinála Tagleho do významnej funkcie vo Vatikáne