Jednou vetou

Severná Kórea varovala, že sankcie USA môžu zablokovať denuklearizáciu

Severokórejskí vojaci.

Foto: TASR/AP

Severná Kórea odsúdila nedeľu Spojené štáty za ich najnovšie sankčné opatrenia a varovala, že takýto postup Washingtonu by mohol "navždy zablokovať cestu k denuklearizácii Kórejského polostrova. Informovala o tom agentúra AFP.

  Varovanie prišlo niekoľko dní po tom, ako USA oznámili, že uvaľujú sankcie na troch vysokopostavených severokórejských predstaviteľov v súvislosti s porušovaním ľudských práv. K sankcionovaným patrí Čche Rjong-he, ktorý je považovaný za pravú ruku vodcu KĽDR Kim Čong-una.

Vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí zverejnené oficiálnou tlačovou agentúrou KCNA vyzdvihuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za úsilie zlepšiť vzťahy s Pchjongjangom, dodáva však, že rezort diplomacie Spojených štátov „má v úmysle doviesť vzťahy medzi KĽDR a USA späť do minuloročného stavu“.

Nemecko odškodní stovky ľudí, ktorí ako deti utiekli pred nacistami

Trump a Kim Čong-un sa na historickom summite v Singapure v júni tohto roka bez bližších podrobností dohodli na denuklearizácii Kórejského polostrova.

Odvtedy však sotva došlo k pokroku, keď Washington zdôrazňuje, že zachová sankcie voči Severnej Kórei, pokým sa úplne a overiteľne nezbaví jadrových zbraní. Pchjongjang v jednom bode odsúdil požiadavky USA ako „gangsterské“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia