Jednou vetou

Severná Kórea začala likvidovať zariadenia v kozmodróme Sohe

Severokórejskí vojaci.

Foto: TASR/AP

Severná Kórea začala s likvidáciou zariadení v areáli kozmodrómu Sohe ležiaceho na severozápade krajiny, ktorý sa využíval na vypúšťanie družíc a na vývoj motorov pre balistické strely. Oznámili to experti z programu 38 North zameraného na monitorovanie aktivít KĽDR.

Podľa agentúry Reuters ide o prvý krok k naplneniu prísľubu, ktorý dal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi severokórejský vodca Kim Čong-un.

Satelitné snímky areálu Sohe z 20. a 22. júla dokazujú, že došlo k čiastočnému rozobratiu budovy využívanej na montáž nosných rakiet. Demontážne a demolačné práce boli zaznamenané aj na neďalekej testovacej rampe, ktorá slúžila na vývoj motorov pre balistické strely a nosné rakety.

„Keďže sa predpokladá, že tieto zariadenia zohrávali dôležitú úlohu pri vývoji technológii pre severokórejský program balistických rakiet, predstavujú spomínané kroky KĽDR významné opatrenie zamerané na budovanie dôvery,“ uvádza sa v správe programu 38 North Americko-kórejského inštitútu Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Polícia identifikovala muža, ktorý strieľal v Toronte

Trump po svojom júnovom summite s Kim Čong-unom vyhlásil, že od severokórejského vodcu dostal prísľub skorej likvidácie zariadenia využívaného na testovanie raketových motorov. Neuviedol pritom, o aké zariadenie konkrétne ide. Nemenovaný americký činiteľ však neskôr pre Reuters potvrdil, že reč bola o kozmodróme Sohe, ktorý leží v severokórejskej provincii Severný Pchjongan hraničiacej s Čínou.

Analytici však súvislosti so správou 38 North varovali, že demontážne a demolačné aktivity, zaznamenané na snímkach z komerčných satelitov, nestačia na obmedzenie vojenských kapacít Severnej Kórey. Podľa nich je potrebná likvidácia celého areálu, píše agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie