Jednou vetou

Severné Írsko: K výbuchu nálože v Londonderry sa prihlásila IRA

Ilustračné foto

pixabay.com

Skupina s označením "IRA" sa v utorok prihlásila k bombového útoku v severoírskom meste Londonderry z 19. januára. Informovala o tom agentúra Reuters.

Potenciálne smrtiaca nálož uložená v aute vtedy vybuchla na ulici pred budovou súdu v Londonderry, druhom najväčšom meste v britskej provincii Severné Írsko. Polícia označila za šťastnú náhodu, že bomba nezabila ani nezranila žiadnych náhodných okoloidúcich.

Vo Vieske nad Žitavou vybuchla pálenica, traja muži sú ťažko zranení

Zodpovednosť za útok v utorok prevzala skupina s označením IRA. Urobila tak prostredníctvom vyhlásenia, ktoré zaslala miestnym novinám Derry Journal. Zároveň varovala, že bude pokračovať v útokoch na britské ciele v Severnom Írsku a voči domácim „kolaborantom“.

Skratku IRA v minulosti používala Írska republikánska armáda, polovojenská organizácia, ktorá bojovala proti britskej nadvláde v Severnom Írsku. Ozbrojeného boja sa vzdala na základe Veľkopiatkovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila severoírsky konflikt. Malá časť odštiepencov z IRA však pokračuje v občasných útokoch menšieho rozsahu.

V obytnom bloku v holandskom Haagu zrejme vybuchol plyn

Polícia predpokladá, že útok v Londonderry vykonali militanti zo skupiny Nová Írska republikánska armáda. Týmto smerom sa uberá aj hlavný prúd vyšetrovania.

Londonderry patrilo medzi ohniská niekoľko desaťročí trvajúceho konfliktu v Severnom Írsku medzi prevažne protestantskými unionistami, ktorí sa považujú za Britov, a prevažne rímskokatolíckymi írskymi nacionalistami. V tomto konflikte zahynulo viac ako 3700 ľudí.

K nárastu napätia v Severnom Írsku prispieva v posledných mesiacoch najmä neistota, ktorá v súvislosti s brexitom panuje ohľadom možného obnovenia tvrdej hranice medzi oboma časťami írskeho ostrova.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia