Jednou vetou

Severoatlantická aliancia zostane v Afganistane aj po odsune vojakov USA

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Napriek údajným plánom Spojených štátov na čiastočné stiahnutie svojich vojakov z Afganistanu potvrdila v piatok Severoatlantická aliancia svoj záväzok, ktorý má v rámci medzinárodnej misie v tejto stredoázijskej krajine.

Hovorkyňa NATO Oana Lungescová v piatok v Bruseli vyhlásila, že Aliancia nebude komentovať medializované plány prezidenta USA Donalda Trumpa stiahnuť domov značnú časť z približne 14.000 amerických vojakov nasadených v Afganistane, píše agentúra AFP.

V bani OKD stále horí. Zahynulo tam 12 poľských baníkov a jeden český

„Naša angažovanosť je nevyhnutná na zaistenie, aby sa z Afganistanu znova nestalo bezpečné útočisko medzinárodných teroristov, ktorí by nás mohli ohrozovať u nás doma,“ dodala.

Ministri zahraničných vecí podľa nej na nedávnom stretnutí vyjadrili „pevný záväzok zabezpečiť dlhodobú bezpečnosť a stabilitu v Afganistane“.

Viaceré americké média s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia Bieleho domu vo štvrtok informovali, že Trump údajne zvažuje podstatne znížiť – až o 7000 mužov – celkový počet 14.000 amerických vojakov momentálne pôsobiacich v Afganistane.

Následne vo štvrtok minister obrany USA Jim Mattis oznámil, že odstupuje z funkcie. Vysvetlil, že po jeho demisii by Pentagónu mohol šéfovať človek, ktorý bude mať k Trumpovi názorovo bližšie.

Mattis sa zasadzoval za zachovanie silnej americkej vojenskej prítomnosti v Afganistane s cieľom posilniť diplomatické snahy o nastolenie mieru v tejto krajine.

Pápež vyzval páchateľov pohlavného zneužívania, aby sa vydali spravodlivosti

Pentagón zatiaľ odmieta komentovať najnovšie správy o údajne pripravovanom odsune časti amerických vojakov z Afganistanu.

Časť z amerických vojakov nasadených v Afganistane sa zúčastňuje na výcvikovej misii NATO Rozhodná podpora, zameranej na výcvik a odbornú prípravu miestnych bezpečnostných síl v boji proti bojovníkom z fundamentalistickej organizácie Taliban, dodala AFP.

Ďalší pôsobia v rámci Spojenými štátmi vedenej protiteroristickej misie. Na základe prvých indícii však nie je podľa agentúry AFP zrejmé, ktorá časť z nich sa z Afganistanu stiahne ako prvá.

Podľa amerického zdroja, na ktorý sa AFP odvolala, už „padlo rozhodnutie. Dôjde k významnému odsunu“.

Hovorkyňa NATO Lungescová povedala, „že takéto správy zaznamenali“, a novinárov odkázala na amerických predstaviteľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia