Jednou vetou

Severokórejské médiá spomenuli cieľ denuklearizácie dohodnutý na summite

Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR/AP

Deň po historickom medzikórejskom summite sa v sobotu aj severokórejské štátne médiá zmienili o tom, že záverečné vyhlásenie vrcholnej schôdzky obsahuje cieľ "úplnej denuklearizácie" Kórejského polostrova.

O neobvyklej zmienke o tomto výraze, naznačujúcom ukončenie jadrového programu Severnej Kórey, v správe tamojšej tlačovej agentúry KCNA informovala juhokórejská agentúra Jonhap.

Kim Čong-un súhlasil s úplnou denuklearizáciou KĽDR

„Severná a Južná Kórea potvrdili spoločný cieľ dosiahnutia Kórejského polostrova bez jadrových zbraní prostredníctvom úplnej denuklearizácie,“ napísala KCNA. Oba kórejské štáty sa podľa nej tiež zhodli, že v tejto veci si splnia svoje povinnosti.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok na stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom ochotu ukončiť nukleárny zbrojný program svojej krajiny.

Verná ochranka beží s diktátorom na obed, len sa na to pozrite

Obaja lídri sa dohodli, že ich štáty sa po desaťročiach napätia vydajú na cestu zmierenia, a podpísali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého sa začala „nová éra mieru“. Okrem iného by ešte tento rok chceli nahradiť dohodu o prímerí, ktorou sa pred 65 rokmi skončila kórejská vojna, mierovou zmluvou.

Zaradenie otázky denuklearizácie do tzv. deklarácie z Pchanmundžomu – dediny v pohraničnej demilitarizovanej zóne, kde sa Kim a Mun stretli – bolo označené ako kľúčový úspech doposiaľ len tretieho medzikórejského summitu, skeptici však poukázali na absenciu podrobnejších postupov, ako tento cieľ dosiahnuť, dopĺňa Jonhap.

Juhokórejskí aktivisti pálili na protest proti summitu Kóreí zástavy KĽDR

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia