Jednou vetou

Severokórejsko-americký summit sa uskutoční i napriek napätiu

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom 8. mája 2018

foto: TASR/AP

Plánované stretnutie najvyšších predstaviteľov Severnej Kórey a Spojených štátov sa uskutoční v stanovenom termíne i napriek najnovšiemu nárastu napätia na Kórejskom polostrove. Národnobezpečnostný poradca juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, ktorý sa v utorok stretáva s americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, to povedal počas letu zo Soulu do Washingtonu.

„Myslíme si, že je 99,9-percentná šanca, že severokórejsko-americký summit sa uskutoční tak, ako je naplánovaný,“ citovala Čchung Ui-jonga agentúra Jonhap. „Ale my sa pripravujeme na mnoho rôznych možností,“ vyjadril sa poradca pred novinármi.

Kim Čong-un prerušil kontakt. Obe Kórey spolu prestali komunikovať

Historické stretnutie Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa očakáva 12. júna v Singapure.
Severná Kórea začala tento mesiac opäť ostrejšie kritizovať Soul i Washington v súvislosti s ich spoločným vojenským cvičením. Pchjongjang pohrozil, že zváži konanie historicky prvého summitu so Spojenými štátmi, a pozastavil tiež dialóg na vysokej úrovni s Južnou Kóreou.

Na otázku ohľadne čoraz útočnejšej rétoriky zo strany Severnej Kórey poradca juhokórejského prezidenta odpovedal, že Soul „sa snaží pochopiť situáciu z pohľadu Severu“. Vyjadril tiež očakávanie, že Mun povedie s Trumpom vo Washingtone „úprimné rozhovory o tom, ako dosiahnuť, aby bol severokórejsko-americký summit úspešný, ako priniesť významné dohody a ako ich najlepšie implementovať“.

Čchung zároveň odmietol tvrdenia v aktuálnom článku denníka New York Times, že Trump začal zvažovať, či sa oplatí pokračovať v prípravách na stretnutie s vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vzhľadom na súvisiace riziká.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia