Jednou vetou

Severokórejsko-ruský summit môže dopomôcť k trvalému mieru, uviedol Mun Če-in

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR/AP

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyjadril vo štvrtok očakávanie, že stretnutie najvyšších predstaviteľov Severnej Kórey a Ruska pri Vladivostoku pomôže regionálnemu mierovému procesu. Urobil tak po rokovaní s tajomníkom Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolajom Patruševom, ktorý v ten istý deň pricestoval do Soulu, informovala agentúra Jonhap.

Mun Če-in ocenil snahu ruského prezidenta Vladimira Putina o politické a diplomatické riešenie situácie na Kórejskom polostrove. Očakáva, že Putinovo stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom „konštruktívne prispeje k úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova a nastoleniu trvalého mieru“, uviedol úrad juhokórejského prezidenta.

Kim zhodnotil rozhovory s Putinom ako „veľmi zmysluplné“

Juhokórejský prezident zároveň vyjadril želanie, aby rozhovory Kima s Putinom poslúžili ako „základ pre pokračovanie vyjednávania medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi a tiež urýchlenie procesu denuklearizácie Kórejského polostrova“.

Patrušev, ktorý absolvoval 45-minútový rozhovor s Mun Če-inom, ubezpečil, že Moskva čo najskôr oboznámi Soul s výsledkami summitu v Rusku.

Mun Če-in podľa vlastných slov dúfa, že sa bude môcť stretnúť s Putinom počas tohtoročného summitu skupiny G-20, ktorý sa uskutoční koncom júna v japonskej Osake.

Putin vyzval na obnovenie šesťstranných rokovaní o denuklearizácii KĽDR

Putin vyzval vo štvrtok na obnovenie dlhodobo prerušených šesťstranných rokovaní o denuklearizácii Severnej Kórey. Po svojom prvom stretnutí Kim Čong-unom vyhlásil, že rovnako ako Spojené štáty si aj Rusko želá, aby sa Severná Kórea vzdala svojich jadrových zbraní. Pchjongjang je podľa neho pripravený urobiť ďalšie kroky k denuklearizácii, potrebuje však spomínané „seriózne“ bezpečnostné záruky.

Predmetom summitu boli aj bilaterálne vzťahy medzi Pchjongjangom a Moskvou. Putin spomenul taktiež tému trojstrannej ekonomickej spolupráce medzi oboma Kóreami a Ruskom. Spoločné projekty by podľa neho „vytvorili nutné podmienky na budovanie dôvery, ktorá je taká potrebná pre vyriešenie kľúčových problémov“.

Môže vás zaujímať

USA: Zrejme najmladšou obeťou koronavírusu sa stalo sedemtýždňové bábätko