Jednou vetou

Tajfún Mangkhut na severe Filipín spôsobil smrť najmenej 12 ľudí

Obyvateľ kráča okolo zdevastovaného basketbalového ihriska po vyčíňaní supertajfúna Mangkhut.

Foto: TASR/AP

Najmenej 12 ľudí zahynulo na Filipínach v dôsledku prechodu ničivého tajfúnu Mangkhut, ktorý zasiahol v sobotu severnú časť krajiny. Informoval o tom prezidentský poradca Francis Tolentino, ktorého údaje prevzala tlačová agentúra AP.

Obete na životoch hlásia predovšetkým v súvislosti so zosuvmi pôdy a účinkami prudkého vetra a dažďa na obytné domy. Medzi štyrmi osobami, ktoré usmrtil jeden zo zosuvov v provincii Nueva Vizcaya, boli podľa Tolentina aj dve deti.

Ďalší dvaja ľudia sú nezvestní a spolu s inými, zatiaľ nepotvrdenými obeťami, môže celkový počet mŕtvych stúpnuť až na 16, dodal poradca. Z vysoko rizikových oblastí podľa neho evakuovali približne 87.000 ľudí. Predošlé správy uvádzali, že svoje príbytky muselo opustiť až 105.000 ľudí, najmä v pobrežných oblastiach.

Hurikán Florence zoslabol na tropickú búrku, vyžiadal si najmenej 5 životov

Tzv. supertajfún Mangkhut zasiahol ešte v noci na sobotu miestneho času severovýchodné pobrežie Filipín. Jeho centrum prešlo nad pevninu v meste Baggao v provincii Cagayan na severe ostrova Luzon, takmer 400 kilometrov severne od Manily. V zasiahnutých oblastiach spôsobil aj záplavy, prerušenie dodávok elektriny pre viac než štyri milióny ľudí a výpadky v leteckej, lodnej i cestnej doprave.

Mangkhut je najsilnejší tajfún, aký tento rok postihol Filipíny. Pri prechode cez severnú časť ostrova Luzon sa priemerná rýchlosť vetra počas dňa znížila na 170 kilometrov za hodinu s nárazmi do 260 kilometrov za hodinu. Do nedele by sa mal tajfún presunúť k južnej Číne alebo Hongkongu.

 

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba