Jednou vetou

Siamské dvojčatá z Bhutánu oddelia v piatok počas dlhej operácie

Ilustračné foto

TASR

Bhutánske siamské dvojčatá-dievčatká podstúpia veľkú operáciu, pri ktorej ich tento týždeň oddelia v nemocnici v austrálskom meste Melbourne. V utorok to oznámili tamojší chirurgovia.
Štrnásťmesačné sestry Nima a Dawa Paldenové sú spojené trupmi a majú spoločnú pečeň a časti čreva. Do Melbourne pricestovali tento mesiac z Bhutánu, chudobného vnútrozemského himalájskeho kráľovstva, napísala agentúra DPA.

Dlhý zákrok zameraný za oddelenie dvojičiek je naplánovaný na piatok 12. októbra, uviedli chirurgovia v Kráľovskej detskej nemocnici v Melbourne (RCH).

„Máme pocit, že dokážeme mamičke splniť jej vrúcne želanie, ktorým je podniknúť zákrok a oddeliť deti,“ povedal novinárom v Melbourne hlavný detský chirurg Joe Crameri.

Pompeo vyzval v pondelok Saudskú Arábiu, aby podporila vyšetrovanie zmiznutia novinára Chášukdžího

Obom dievčatkám dodávali výživu, absolvovali aj fyzioterapiu a poskytli im tiež ďalšiu zdravotnú pomoc. Po vykonaní rozsiahlych testov a skenov chirurgický tím oznámil, že si je operáciou istý.

„Domnievame sa, že práve teraz máme príležitosť dvojčatá oddeliť a zabezpečiť im dobré fungovanie,“ uviedol Crameri.

Mieru funkčnosti ich spoločných telesných orgánov nebudú lekári poznať, kým nevykonajú operáciu, uviedli títo experti.

„Zákrok oddeľovania bude zahŕňať aj bezpečné rozdelenie pečene a vtedy môže dôjsť k strate krvi,“ upozornil Tom Clarnette, špecialista na pečeň a zároveň chirurg.

Generálny tajomník OSN Guterres vyslovil znepokojenie nad vraždou novinárky

Podľa jeho slov operácia, pri ktorej hrozí reálne riziko rôznych komplikácií, môže trvať 6-12 hodín.
Plánovaný zákrok bude nasledovať deväť rokov po tom, čo tá istá nemocnica úspešne oddelila počas priekopníckej 38-hodinovej operácie bangladéšske sestry Trišnu a Krišnu. Obe dievčatá teraz žijú s rodičmi v Adelaide, hlavnom meste austrálskeho štátu Južná Austrália.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia