Jednou vetou

Silne katolícke Írsko bude mať referendum o liberalizácii interrupčných zákonov

Ilustračné foto

TASR/AP

Referendum o tom, či má dôjsť k liberalizácii interrupčných zákonov, sa v Írsku bude konať v piatok 25. mája. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia Sky News.

V prípade kladného výsledku referenda bude z ústavy odstránený príslušný dodatok schválený v plebiscite v roku 1983, podľa ktorého sa život ženy a jej nenarodeného dieťaťa považuje za rovnocenný, a parlament dostane možnosť legalizovať interrupcie až do dvanásteho týždňa tehotenstva.

Interrupcie sú v silno katolíckom Írsku ústavou zakázané. Výnimka je umožnená len vtedy, ak je ohrozený život matky, nie však prípade znásilnenia, incestu alebo smrteľnej abnormality plodu. Tisíce írskych žien preto každý rok cestujú do zahraničia, hlavne do Anglicka, na vykonanie zákroku na umelé prerušenie tehotenstva.

Podľa dvoch prieskumov verejnej mienky uskutočnených v januári sa zistilo, že návrh legalizovať interrupcie až do dvanásteho týždňa tehotenstva by podporilo viac ako 50 percent voličov, pričom menej ako 30 percent bolo proti a zvyšok tvorili nerozhodnutí voliči.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí