Jednou vetou

Silné prachové búrky v Indii si vyžiadali takmer 100 obetí

Na archívnej snímke z 10. novembra 2017 motoristi jazdia počas hustého smogu na predmestí Naí Dillí

foto: TASR/AP

Najmenej 96 ľudí prišlo o život v dôsledku silných prachových búrok, ktoré v stredu večer zasiahli severnú časť Indie. Informovala o tom vo štvrtok indická spravodajská televízia NDTV.

Zranenia utrpelo ďalších minimálne 143 osôb, napísal britský denník Independent.

Úrady v štáte Radžastan zaznamenali 32 obetí. Zvyšných 64 ľudí zomrelo na území štátu Uttarpradéš, väčšina z nich (43) v najviac postihnutom okrese Agra.

Silný vietor poškodil množstvo budov, vyvracal stromy a stĺpy elektrického vedenia. Z Uttarpradéšu hlásili aj škody na dobytku a úrode a požiare zapríčinené úderom blesku.

Sústrasť rodinám obetí okamžite vyjadril indický premiér Nárendra Módí, ktorý nariadil úradom, aby pri likvidácií následkov búrok spolupracovali s predstaviteľmi postihnutých štátov.

Vláda štátu Radžastan taktiež podľa BBC oznámila, že rodina každej obete dostane ako kompenzáciu 400.000 rupií (5000 eur). Na mnohých miestach štátu boli prerušené dodávky elektrickej energie, pretože búrka vyvrátila viac ako 200 stĺpov elektrického vedenia.

Búrka sprevádzaná silným dažďom zasiahla v stredu večer aj indické hlavné mesto Naí Dillí, vzdialené viac ako 100 kilometrov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia