Jednou vetou

FOTO: Silný prúd a vysoká hladina Dunaja bránia potápačom dostať sa k vraku

Na snímke záchranný tím pracuje na mieste potopenia výletnej lode 1. júna 2019 v Budapešti. Pri zrážke vyhliadkovej lode s výletnou loďou zahynulo v stredu najmenej sedem ľudí, záchranári ešte stále pátrajú po 21 nezvestných.

foto: TASR/AP

Stúpajúca hladina Dunaja a silný vodný prúd naďalej bránia maďarským potápačom dostať sa k vraku vyhliadkovej lode, ktorá sa v Budapešti v stredu večer potopila po zrážke s výletnou loďou. Uviedol to v sobotu spravodajský server Index.hu.

Potápači vo štvrtok a v piatok urobili skúšobné ponory, avšak oba pokusy boli neúspešné; v piatok dokonca museli jedného potápača zachraňovať pre zakliesnenú kyslíkovú hadicu, pripomenul server.

Zadržali kapitána lode pre podozrenie zo spáchania tragickej nehody v Budapešti

Vo verejnoprávnej televízii M1 experti povedali, že treba počkať na pokles hladiny rieky, čo môže potrvať podľa predpovedí aj päť dní, alebo treba nájsť špeciálne riešenie, napríklad postaviť v úseku pred potopeným vrakom hrádzu.

Budapeštianske veliteľstvo polície (BRFK) v reakcii na otázku denníka Népszava uviedlo, že silný dážď neumožnil, aby do záchrany pasažierov a pátrania po nich nasadila polícia vrtuľník. Denníku však odborníci povedali, že počasie nebolo extrémne zlé.

Polícia disponuje vrtuľníkmi MD902, o ktorých pred dvoma rokmi vyhlásila, že sú vybavené autopilotom, vďaka ktorým môžu lietať aj v zhoršených poveternostných podmienkach, a že stroje majú termovízne kamery schopné vyhľadávať nezvestné osoby.

Pri zrážke vyhliadkovej lode s výletnou loďou zahynulo v stredu najmenej sedem Juhokórejčanov; záchranári ešte stále pátrajú po 21 nezvestných vrátane dvoch maďarských členoch posádky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia