Jednou vetou

Silný tajfún v Južnej Kórei zničil stovky domov a zabil 5 ľudí

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Najmenej päť ľudí prišlo o život v dôsledku silného tajfúnu, ktorý cez víkend zasiahol Severnú Kóreu. Zničené boli stovky domov a desaťtisíce hektárov polí, informovali v nedeľu severokórejské štátne médiá.

Tajfún Lingling ešte predtým zasiahol susednú Južnú Kóreu, kde si vyžiadal troch mŕtvych a 13 zranených a spôsobil prerušenie dodávok elektriny do približne 160.000 domácností. Podľa agentúry AP išlo o jeden z najsilnejších tajfúnov, aký kedy zasiahol Kórejský polostrov.

Podľa severokórejskej tlačovej agentúry KCNA bolo počas vyčíňania tajfúnu v KĽDR zničených, poškodených alebo zatopených 460 domov a 15 verejných budov. Zničená bola úroda na približne 46.000 hektároch poľnohospodárskej pôdy.

Dorian zasiahol kanadskú provinciu Nové Škótsko

Okrem piatich mŕtvych severokórejské úrady informovali aj o troch zranených. Podľa juhokórejských médií Pchjongjang možno neskôr prizná vyšší počet obetí i rozsiahlejšie materiálne škody.

Tajfún vyčíňal v Severnej Kórei od sobotňajšieho popoludnia do nedeľňajšej polnoci miestneho času. Po prechode ponad územie KĽDR zoslabol a presunul sa smerom k ruskému mestu Vladivostok.

Severokórejský vodca Kim Čong-un už v piatok zvolal krízové zasadnutie zodpovedných činiteľov, ktorých pokarhal za podľa neho nedostatočné prípravy na príchod tajfúnu.

Môže vás zaujímať

Americký súd zablokoval zákaz predaja aplikácie TikTok