Jednou vetou

Singapur predstavil medailu k summitu Trump-Kim a vyhlásil špeciálnu zónu

Severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump

foto: koláž Hlavne.sk

Singapur predstavil v utorok v predstihu pamätnú medailu, ktorá bude pripomínať budúcotýždňový summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v tomto bohatom mestskom štáte. Na medaile bude z jednej strany veľkými písmenami nápis "Svetový mier".

Slová na medaile, prezentovanej v internetovom obchode Singapurskej mincovne, dopĺňa motív holubice a olivovej ratolesti, ktorá je biblickým symbolom mieru, ako aj ruže a magnólie, teda národných kvetov oboch krajín.

Na opačnej strane suveníru, ktorého verzia v zlate stojí vyše 1000 amerických dolárov, sú pred vlajkami oboch štátov znázornené dve ruky vzájomne zovreté pri podaní a takisto dátum pripravovaného summitu 12. júna. Informácie priniesla agentúra Reuters.

Trump a Kim sa stretnú v Singapure v rovnaký deň, ako bolo plánované

Historická schôdzka Trumpa s Kimom bude vôbec prvým stretnutím úradujúceho prezidenta Spojených štátov a vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Po vojne slov medzi oboma politikmi, ktorá trvala celé mesiace, je teraz cieľom začať diskusiu o ukončení severokórejského programu na vývoj jadrových zbraní výmenou za diplomatické a ekonomické stimuly.

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyhlásil, že Trump si za úsilie ukončiť nepriateľstvo so Severnou Kóreou zaslúži Nobelovu cenu mieru. Minulý mesiac predstavil Biely dom pamätné mince na počesť blížiaceho sa summitu. Tento krok protirečil Trumpovmu oznamu z 24. mája, že pre „otvorené nepriateľstvo“ Pchjongjangu summit ruší. Následne však americký prezident potvrdil, že stretnutie je stále možné.

Singapur, malá krajina v juhovýchodnej Ázii s dobrými vzťahmi so štátmi na západ aj na východ, sa prikláňa k neutralite. Prezentuje sa ako obdoba Švajčiarska v tomto regióne.

Trump sa stretol so severokórejským vyslancom a potvrdil termín summitu

V Singapure sa v roku 2015 konalo aj historické stretnutie lídrov Taiwanu a Číny, vôbec prvé od víťazstva komunistov v občianskej vojne z roku 1949, keď sa porazení nacionalisti uchýlili na Taiwan a ten sa odčlenil od zvyšku Číny.

Presné miesto summitu Trump-Kim majú ešte len potvrdiť, ale Singapur vyhlásil kvôli udalosti uprostred svojho územia špeciálnu zónu, do ktorej patrí jeho ministerstvo zahraničných vecí, veľvyslanectvo Spojených štátov a niekoľko veľkých hotelov. Singapurská vláda v utorok dodatočne zaradila do zóny aj južný ostrov dovolenkárov Sentosa. Špeciálna zóna platí od 10. do 14. júna.

Lavrov sa stretol s Kim Čong-unom, pozval ho na návštevu Ruska

Obchodníci v Singapure sú tiež summitu naklonení – bary už ponúkajú tematické nápoje, aby prilákali aspoň nejakú časť z očakávaných tisícov novinárov a delegátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia