Jednou vetou

Šinzó Abe: Oznámenie Severnej Kórey vítame ako posun vpred

Japonský premiér Šinzó Abe

zdroj: TASR/AP

Japonská vláda v sobotu opatrne privítala oznámenie, že Severná Kórea pozastavuje vykonávanie testov jadrových zbraní a balistických rakiet dlhého doletu, upozornila však, že ho nepovažuje za dostatočné. Informovala o tom agentúra DPA.

„Vítame oznámenie Severnej Kórey ako posun vpred,“ povedal novinárom japonský premiér Šinzó Abe. „Budeme však ďalej sledovať, či tento krok povedie k overiteľnému a nezvratnému odstráneniu zásob jadrových zbraní a zbraní hromadného ničenia,“ dodal.

Japonský minister obrany Icunori Onodera sa vyjadril pre médiá vo Washingtone, kde je práve na návšteve, že najnovší krok zo strany Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) je „neuspokojivý“ a „nedostatočný“. Pchjongjang totiž nespomenul, že by sa chystal zrieknuť svojich balistických rakiet krátkeho a stredného doletu, ktoré môže použiť proti Južnej Kórei či Japonsku.

Oznámenie KĽDR o pozastavení testov predtým privítal americký prezident Donald Trump, ktorý ho označil za „veľmi dobrú správu pre Severnú Kóreu a svet“. Kancelária juhokórejského prezidenta Mun Če-ina zase konštatovala „zmysluplný pokrok“ na ceste k denuklearizácii Kórejského polostrova a zlepšenie vyhliadok na úspešnosť rokovaní medzi Soulom, Pchjongjangom a Washingtonom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia