Jednou vetou

Situácia na východe Ukrajiny sa upokojí, začne platiť veľkonočné prímerie

Ilustračné foto

TASR/AP

Trojstranná kontaktná skupina pre urovnanie situácie na východe Ukrajiny dosiahla v pondelok dohodu o vyhlásení tzv. veľkonočného prímeria. Tento režim bude platiť od polnoci (miestneho času) 30. marca, informovala agentúra UNIAN.

Trojstranná kontaktná skupina pozostáva zo zástupcov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Do jej práce sa zapájajú aj zástupcovia samozvaných ľudových republík vyhlásených na území Donbasu – Doneckej a Luhanskej.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v utorok označilo dosiahnutie dohody o veľkonočnom prímerí za dôležitý signál a vyzvalo všetky strany konfliktu v Donbase, aby prímerie rešpektovali. Pripomenulo, že ľudia v oblasti konfliktu musia „znášať obrovské utrpenie“. Zdôraznilo tiež, že je dôležité, aby sa prímerie stabilizovalo prostredníctvom konkrétnych krokov, ku ktorým patrí stiahnutie ťažkých zbraní, odsun jednotiek a odmínovanie. Nemecký rezort diplomacie súčasne vyzval všetky strany, aby podnikli ďalšie kroky, ktoré by viedli k plnenie minských mierových protokolov.

Na východe Ukrajiny platí od 5. marca iná dohoda o prímerí medzi separatistami a vládnymi jednotkami.  Ide v poradí už o osemnásty pokus ukončiť boje pozdĺž kontaktnej línie od začiatku konfliktu v Donbase. Zatiaľ najúspešnejším bolo prímerie v roku 2016 – streľba nebola vtedy hlásená celých šesť týždňov. Tzv. žatevné, školské a novoročné prímeria z roku 2017, ktoré mali byť časovo neobmedzené, sa nedodržiavali. Aj to, ktoré platí od začiatku marca, však sprevádzajú prípady jeho porušovania, vyplýva zo správ agentúry Ukrinform.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď