Jednou vetou

Situácia v bosniansko-chorvátskom pohraničí sa upokojila, tvrdí zástupca UNHCR

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Situácia v bosniansko-chorvátskom pohraničí, ktorú v októbri charakterizovalo zvýšené napätie a prechodne aj zrážky medzi bosnianskou políciou a migrantmi, sa upokojila. Aj celková situácia v Bosne a Hercegovine je v rozpore s informáciami niektorých médií v princípe pokojná.

Informovala o tom v utorok tlačová agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pre tento región Nevena Crvenkoviča.

Do Humenného sa žiadnych 250 migrantov nechystá, tvrdí Vaľová

Platí to, ako zdôraznil, aj o hraničnom priechode Velika Kladuša-Maljevac, kde sa časť migrantov pred dvoma týždňami pokúšala o násilné prekročenie bosniansko-chorvátskej štátnej hranice.

Crvenkovič však upozornil, že v krajine panuje akútny nedostatok kapacít na ubytovanie utečencov, ktorý môže po očakávanom ochladení súčasného teplého počasia viesť ku kritickej situácii.

Podľa odhadov UNHCR sa v Bosne a Hercegovine zdržiava aktuálne do 6000 migrantov a utečencov. Od začiatku roka tu zaregistrovali viac ako 21.000 takýchto osôb, väčšina z nich však medzičasom opustila balkánsku krajinu pokračujúc ďalej na sever.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia