Jednou vetou

Skeptizmus v Južnej Kórei pred tretím samitom s KĽDR stúpa

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR

Liberálny juhokórejský prezident Mun Če-in čelí vo svojej krajine rastúcemu skepticizmu ohľadom jeho politiky angažovanosti pred tretím stretnutím so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, uviedla agentúra AP.


Prieskum ukázal, že takmer polovica obyvateľov Južnej Kórey si myslí, že budúcotýždňový samit neprinesie prelom v otázke riešenia problematickej nukleárnej diplomacie. Miera súhlasu s politikou prezidenta voči KĽDR klesá v dôsledku ekonomických frustrácií.

Južná Kórea predstavila svoju prvú ponorku schopnú útočiť riadenými strelami

Profesor Kórejskej univerzity Nam Sung-wook skonštatoval, že ak sa Mun Če-in nedokáže vysporiadať s ekonomickými problémami v krajine, nemôže udržať podporu verejnosti pre svoju politiku ohľadom Severnej Kórey.

„Ak sa ekonomická situácia zhorší, mnohí ľudia budú požadovať, aby sa Mun Če-in prestal zaujímať o Severnú Kóreu a začal riešiť ekonomické problémy vo svojej vlastnej krajine,“ povedal.

Severná a Južná Kórea otvorili styčnú kanceláriu na posilnenie komunikácie

Miera súhlasu verejnosti s politikou juhokórejského prezidenta klesla pod 50 percent po prvýkrát odkedy sa v máji roku 2017 ujal úradu. V najnovšom prieskume agentúry Gallup Korea padla na 49 percent, zatiaľ čo po prvom samite so severokórejským vodcom dosiahla 83 percent.

Tretie stretnutie juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa uskutoční budúci týždeň. Ich rozhovory sa začnú v utorok 18. septembra v Pchjongjangu a plánované sú na tri dni.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre