Jednou vetou

Skončilo sa hlasovanie o novom lídrovi Konzervatívnej strany

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Hlasovanie, v ktorom členovia britskej Konzervatívnej strany rozhodovali o svojom novom lídrovi, sa skončilo v pondelok večer, informovala agentúra AP.

Členovia vládnucej strany si mohli svojho favorita vyberať prostredníctvom korešpondenčného hlasovania do pondelka 16.00 h miestneho času (17.00 h SELČ). Finalistami série hlasovaní boli bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson a súčasný šéf diplomacie Jeremy Hunt.

Johnson by ako budúci britský premiér odvádzal skvelú prácu, vyhlásil Trump

Meno nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý sa stane aj predsedom vlády, oficiálne zverejnia v utorok. Nový premiér nastúpi v stredu do úradu, v ktorom nahradí Theresu Mayovú.

Johnson, ktorý bol v minulosti aj starostom Londýna, je favoritom, uvádza AP. Viacerí členovia súčasnej vlády však oznámili, že v prípade jeho víťazstva odstúpia. Plánujú tak urobiť ešte predtým, ako ich odvolá Johnson za to, že nesúhlasia s jeho úmyslom o brexite bez dohody v prípade, že sa mu nepodarí dosiahnuť dohodu s EÚ.

Väčšina ekonómov podľa AP tvrdí, že odchod Británie z EÚ bez dohody by v krajine spôsobil hospodársky rozvrat.

Lídri EÚ opakovane uviedli, že text dohody, ktorú minulý rok uzavreli s britskou premiérkou Theresou Mayovou, nebudú znovu otvárať aj napriek tomu, že ho britský parlament v hlasovaní trikrát odmietol.

Mayová odstúpila z postu líderky strany 7. júna. Vládny kabinet povedie, kým nebude zvolený nový líder konzervatívcov.

Poslanca Konzervatívnej strany obvinili zo sexuálneho útoku

Britský minister financií Philip Hammond a minister spravodlivosti David Gauke cez víkend povedali, že v prípade Johnsonovho víťazstva odstúpia z funkcie. Námestník britského ministra zahraničných vecí Alan Duncan odstúpil v pondelok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia