Jednou vetou

Skupina Fajlak aš-Šám poprela svoj odsun z budúcej demilitarizovanej zóny

Ilustračné foto

TASR

Aliancia sýrskych povstaleckých skupín v nedeľu poprela predchádzajúce správy o tom, že sťahuje svoje jednotky z oblastí na severozápade Sýrie, kde bude zriadená demilitarizovaná zóna. Informovala o tom agentúra DPA.

„Kategoricky odmietame tvrdenia, že Fajlak aš-Šám sa stiahla z niektorých svojich pozícií južne a západne od Allepa,“ povedal podľa agentúry DPA jeden z veliteľov protureckej povstaleckej aliancie Národného frontu pre oslobodenie. Všetci bojovníci skupiny Fajlak aš-Šám alebo iných frakcií sú stále rozmiestnení na svojich stanovištiach, dodal.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii niekoľko hodín predtým informovalo, že jedna z frakcií aliancie – povstalecká skupina Fajlak aš-Šám – začala v nedeľu sťahovať svojich bojovníkov a ťažké zbrane z južného sektora provincie Aleppo, ktorý hraničí so severným sektorom provincie Idlib. Fajlak aš-Šám je jednou z hlavných Tureckom podporovaných povstaleckých skupín.

Vývoz zbraní z Nemecka do Turecka poklesol

K odsunu malo podľa SOHR dôjsť na žiadosť tureckej strany, a to na základe dohody, ktorú sprostredkovali Turecko a Rusko, aby zabránili rozsiahlemu vojenskému útoku sýrskej armády na poslednú baštu opozície – provinciu Idlib a okolité územia na žiadosť Turecka.

V sýrskej provincii Idlib vznikne od 15. októbra demilitarizovaná zóna na oddelenie sýrskych vládnych síl od povstalcov. Zóna bude mať šírku 15-20 kilometrov. Po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom letovisku Soči to 17. septembra oznámil ruský prezident Vladimir Putin.

Spresnil, že v zóne budú hliadkovať turecké sily aj ruská vojenská polícia. Zo zóny sa budú musieť stiahnuť radikálni militanti aj opozičné skupiny.

V provincii Idlib, ktorej prevažnú časť ovláda aliancia radikálnych islamistických skupín Haját Tahrír aš-Šám pod vedením zoskupenia spriazneného s teroristickou sieťou al-Káida, žijú približne tri milióny civilistov. Rusko je hlavným vojenským podporovateľom sýrskej vlády v tejto už sedem rokov trvajúcej občianskej vojne, zatiaľ čo Turecko podporuje sýrsku opozíciu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia