Skupina krajín poslala ICC v Haagu žiadosť o vyšetrenie zločinov vo Venezuele

Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Päť latinskoamerických krajín a Kanada v stredu oznámili, že požiadali Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu, aby začal vyšetrovať údajné zločiny proti ľudskosti vo Venezuele. Informovala o tom agentúra DPA.

Ide o vôbec prvú sťažnosť, ktorú členské krajiny tohto súdu v Haagu predložili voči ďalšiemu jeho členovi, píše agentúra Reuters.

Prezidenti Peru, Argentíny, Čile, Kolumbie a Paraguaja spolu s kanadským premiérom Justinom Trudeauom podpísali v utorok žiadosť, ktorú nasledujúci deň poslali ICC do Haagu, uviedol peruánsky prezident zahraničných vecí Nestor Popolizio.

Pri pokuse o atentát na Madura mohli hrať úlohu zahraniční diplomati

V žiadosti, ktorá bola predložená na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, sa uvádza, že zločiny proti ľudskosti sa vo Venezuele začali páchať od 12. februára v roku 2014, keď v tejto krajine vypukli protesty proti vláde prezidenta Nicolása Madura.

V žiadosti sa krajiny odvolávajú na správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), Medziamerickej komisie pre ľudské práva (IACHR) a medzinárodných právnych zástupcov, ktorí z Venezuely hlásili prípady mučenia a mimosúdnych popráv.

USA uvalili sankcie na ministrov aj manželku venezuelského prezidenta Madura

„Jediná možná cesta je koniec diktatúry, návrat k demokracii a úplná sloboda,“ povedal na margo venezuelskej krízy kolumbijský prezident Iván Duque na pôde OSN.

Venezuelčanov utekajúcich z vlasti pred hospodárskou a politickou krízou prijalo všetkých päť latiskoamerických krajín, ktoré spomínanú žiadosť podpísali. Len susediaca Kolumbia prijala takmer milión Venezuelčanov.

Môže vás zaujímať

Bolívijský exprezident Morales po úteku do Mexika tvrdí, že mu išlo o život