Jednou vetou

Skupina krajín poslala ICC v Haagu žiadosť o vyšetrenie zločinov vo Venezuele

Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Päť latinskoamerických krajín a Kanada v stredu oznámili, že požiadali Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu, aby začal vyšetrovať údajné zločiny proti ľudskosti vo Venezuele. Informovala o tom agentúra DPA.

Ide o vôbec prvú sťažnosť, ktorú členské krajiny tohto súdu v Haagu predložili voči ďalšiemu jeho členovi, píše agentúra Reuters.

Prezidenti Peru, Argentíny, Čile, Kolumbie a Paraguaja spolu s kanadským premiérom Justinom Trudeauom podpísali v utorok žiadosť, ktorú nasledujúci deň poslali ICC do Haagu, uviedol peruánsky prezident zahraničných vecí Nestor Popolizio.

Pri pokuse o atentát na Madura mohli hrať úlohu zahraniční diplomati

V žiadosti, ktorá bola predložená na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, sa uvádza, že zločiny proti ľudskosti sa vo Venezuele začali páchať od 12. februára v roku 2014, keď v tejto krajine vypukli protesty proti vláde prezidenta Nicolása Madura.

V žiadosti sa krajiny odvolávajú na správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), Medziamerickej komisie pre ľudské práva (IACHR) a medzinárodných právnych zástupcov, ktorí z Venezuely hlásili prípady mučenia a mimosúdnych popráv.

USA uvalili sankcie na ministrov aj manželku venezuelského prezidenta Madura

„Jediná možná cesta je koniec diktatúry, návrat k demokracii a úplná sloboda,“ povedal na margo venezuelskej krízy kolumbijský prezident Iván Duque na pôde OSN.

Venezuelčanov utekajúcich z vlasti pred hospodárskou a politickou krízou prijalo všetkých päť latiskoamerických krajín, ktoré spomínanú žiadosť podpísali. Len susediaca Kolumbia prijala takmer milión Venezuelčanov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia