Jednou vetou

Skupinu 15 bieloruských novinárov zapletených do kauzy agentúry BelTA obvinili

Ilustračné foto, archív

foto: TASR

V rámci vyšetrovania nepovoleného vniknutia do počítačových systémov štátnej tlačovej agentúry BelTA a odcudzenia informácií vzniesol bieloruský Vyšetrovací výbor (tzv. Sledkom, obdoba americkej FBI), obvinenie voči 15 osobám. Informovala o tom vo štvrtok agentúra BelTA.

Sledkom okrem toho uviedol, že vyšetrovanie tohto prípadu dospelo do záverečnej fázy. V súvislosti s prípadom bola v auguste zadržaná skupina novinárov a zamestnancov veľkého nezávislého spravodajského portálu tut.by.

Francúzsko uvalí sankcie na 18 Saudskoarabov v súvislosti s vraždou Chášukdžího

O deň neskôr príslušníci Sledkomu zadržali ďalších dvoch nezávislých novinárov, medzi nimi aj spolupracovníka rozhlasovej stanice Deutsche Welle a iné osoby.

Podľa agentúry Interfax sa vyšetrovaním zistilo, že v rokoch 2017-18 došlo k viac ako 15.000 prípadom neoprávneného vstupu do počítačových systémov agentúry BelTA.

Po zadržaní bieloruských novinárov vystúpili na ich obranu mnohé štáty západnej Európy i ľudskoprávne organizácie, ktoré žiadali ich prepustenie na slobodu.

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vtedy konštatovala, že od vlaňajšej jari, keď občania Bieloruska protestovali proti zavedeniu tzv. dane z príživníctva, bieloruské úrady zintenzívnili kontrolu médií.

Investigatívne tímy zverejnili meno organizátora pokusu o prevrat v Čiernej Hore

V rebríčku slobody tlače vydávanom RSF je Bielorusko na 155. mieste spomedzi 180 monitorovaných štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia