Jednou vetou

Slávny veľký organ v katedrále Notre-Dame nebol požiarom veľmi poškodený

Na archívnej snímke z 2. mája 2013 Philippe Lefebvre hrá na organe v Katedrále Notre-Dame v Paríži

foto: TASR/AP

Veľký organ v parížskej gotickej katedrále Notre-Dame, jeden z najznámejších a najväčších na svete, vyviazol z veľkého požiaru zrejme bez väčších poškodení. Ako uviedol titulárny organista Notre-Dame Vincent Dubois, organ vrátane vnútra jednotlivých píšťal je potrebné očistiť od popola.

Tzv. chórový organ tiež nebol poškodený ohňom, ale zasiahla ho voda pri hasení požiaru. Podľa Duboisa bude „trvať roky, kým budeme môcť tento nástroj prehrať“. Za dôležité označil to, že nástroj neľahol popolom.

Koľko bude stáť obnova Notre-Dame?

Ďalší titulárny organista Olivier Latry pre denník Le Parisien povedal, že oheň mohol roztaviť píšťaly, ktorých má veľký organ 8000, pričom niektoré pochádzajú z 15. storočia. Voda použitá pri hasení mohla zasa poškodiť drevenú konštrukciu organu i konzolu.

Latry vyhlásil, že organ „bol dušou katedrály a zostal ňou“. Poznamenal pritom, že tento organ ešte nikdy v dejinách nebol vystavený takej hrozbe ako v pondelok pri rozsiahlom požiari, i keď zažil vojny i Veľkú francúzsku revolúciu, keď na ňom organisti hrali Marsellaisu a revolučnú pieseň Ca ira!, čím ho v podstate zachránili pred zničením revolucionármi.

Latry dodal, že veľký organ zatiaľ nie je možné vyskúšať, keďže v katedrále je odpojená elektrina, v dôsledku čoho mechy nefungujú. Zopakoval tiež, že veľký organ bude treba zbaviť prachu, popola a ostatných nečistôt.

„Ale rád by som si na ňom zahral, hoci aj v úplne prázdnej katedrále. Treba, aby zaznel výkrik z chóru na dôkaz, že katedrála je stále tu, že bude čoskoro opravená,“ vyhlásil Latry.

Pražské orchestre usporiadajú benefičný koncert na podporu Notre-Dame

Latry je vďačný, že nedávno dokončil nakrúcanie videa na propagáciu svojho najnovšieho CD s názvom Bach to the Future. Video bolo nakrútené „pomocou dronov prelietavajúcich nad nádherne nasvietenou loďou“.

Philippe Lefevre, ktorý je organistom v Notre-Dame viac ako 35 rokov, uviedol, že v najbližších mesiacoch musia organy vyschnúť a zrejme vtedy sa môžu objaviť aj teraz nezistiteľné škody, spôsobené napríklad sálavým teplom. Podľa neho by bolo najvhodnejšie, keby organy previezli na iné miesto.

Dodal, že tretí organ, ktorý sa nachádzal v priestore, kam sa pri požiari zrútila veža – sanktusník, bol poškodený ohňom.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov