Jednou vetou

Slová Netanjahua o poľskej spolupráci s nacistami boli zle citované

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Utorkové vyjadrenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o citlivej otázke poľského podielu na vyvražďovaní Židov počas druhej svetovej vojny, ktoré vyvolali nevoľu poľskej vládnej strany, boli nesprávne citované. V piatok to vyhlásil Netanjahuov úrad, informovala tlačová agentúra AP.

Prezident Macron odsúdil nárast antisemitských trestných činov

„Premiérove slová týkajúce sa Poľska boli denníkom The Jerusalem Post zle citované. Ten okamžite vydal opravu, v ktorej vysvetlil, že chyba vznikla pri úprave článku“, vyhlásil úrad vo svojom stanovisku.

Netanjahu v utorok vo Varšave, kde sa zúčastnil na konferencii o Blízkom východe, vyhlásil, že „niektorí Poliaci spolupracovali s nacistami“. Denník The Jerusalem Post však vydal správu, v ktorej bolo uvedené, že „Poliaci spolupracovali s nacistami“.

Táto formulácia mala vyvolať nesprávny dojem, že izraelský premiér obvinil z kolaborácie s nacistami na vyvražďovaní Židov celý poľský národ.

Incident spôsobil roztržku v poľsko-izraelských vzťahoch po tom, ako poľský prezident Andrzej Duda v tejto súvislosti navrhol, aby sa summit krajín skupiny V4, ktorý sa podľa pôvodných plánov mal konať v Jeruzaleme v dňoch 18. a 19. februára, uskutočnil v Poľsku.

Vzdelávanie je podľa odborníkov v boji proti antisemitizmu kľúčové

Netanjahuove vyjadrenie sa týkalo dávnejšieho sporu v poľsko-izraelských vzťahoch ohľadom poľského zákona, ktorý kriminalizuje spájanie poľského národa s holokaustom. Zákon vstúpil do platnosti v marci 2018.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete