Jednou vetou

Slováci v Bruseli debatovali o korupcii na Slovensku

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Okolo sto Slovákov žijúcich a pôsobiacich v Bruseli si vo štvrtok večer prišlo vypočuť predstaviteľov organizácie Transparency International Slovensko (TIS) Gabriela Šípoša a Zuzanu Hlávkovú a otvorene s nimi debatovať na tému korupcie na Slovensku a korupcie, ktorú vytvára čerpanie fondov EÚ.

Podujatie „Slušne proti korupcii“ sa uskutočnila na podnet platformy bruselských Slovákov Od Tatier k Schumanu.

Diskusia s hosťami zo Slovenska naznačila, že Slováci žijúci v Belgicku, či už pôsobia v inštitúciách EÚ alebo pracujú v súkromnom sektore, majú záujem o dianie v rodnej krajine a vítajú všetky iniciatívy vedúce k zníženiu miery korupcie.

Riaditeľ TIS Gabriel Šípoš v priebehu diskusie upozornil, že v celoeurópskom prieskume na otázku na „Čo by ste robili, keby ste odhalili korupciou vy?“ až 41 percent Slovákov uviedlo, že nič. Čo je oveľa väčšia miera pasivity, ako je celoeurópsky priemer, kde má rovnaký postoj okolo 25 percent opýtaných.

Hlávková: Cynická mladá generácia dáva šancu korupcii

Debatu a kladené otázky bolo možno sledovať aj cez slovenskú mobilnú aplikáciu sli.do, organizátor podujatia Erik Zolcer však pre TASR priznal, že nával otázok na oboch hostí bol neustrážiteľný.

Zuzana Hlávková, ktorú „preslávili“ odhalenia na ministerstve zahraničných vecí SR počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, v súčasnosti učí na strednej škole v Bratislave a v rámci TIS má okrem iného na starosti etické vzdelávanie úradníkov štátnej správy. V Bruseli upozornila, že šancu korupcii dáva aj „cynická mladá generácia“, ľahostajná k tomu, čo sa okolo nej deje. Na druhej strane vidí v mladých ľuďoch potenciál, lebo sa zapájajú do akcií, ako boli vlaňajšie protikorupčné pochody, a sú hybnou silou pochodov za slušné Slovensko.

„Ako riešiť cynizmus mladých ľudí a ich pasivitu? Určite školstvom. To, ako je postavené vzdelávanie, ako sa správajú k učiteľom a iným študentom, je zásadné. Ak nenastane zásadné zlepšenie v školstve, tak o 30 rokov môžeme hovoriť o tom istom,“ uviedla. Študentom zároveň odkázala, že prípravou na podvody a korupciu je aj stiahnutie seminárnej práce z internetu či odpisovanie úloh od iných.
Podľa jej slov pasivita mladých ľudí voči korupcii vyplýva aj z pocitu bezmocnosti. Že aj tak sa nič nedá zmeniť.

„Treba ukazovať, že sa to dá a ako sa dá trestať. Aj vysokopostavených ľudí, ktorí nás majú reprezentovať a byť našimi vzormi. To je kľúčové, aby ľudia neboli frustrovaní,“ opísala situáciu na Slovensku.

Vnímanie korupcie sa u Slovákov mení

Šípoš na otázku TASR, či sa po mohutných protestoch, ktoré nasledovali po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vnímanie korupcie u Slovákov mení, upozornil, že téma korupcie silne rezonovala pri posledných župných a predtým aj parlamentných voľbách. Dodal, že desaťtisíce ľudí v slovenských mestách jasne naznačili, že chcú niečo iné, ako je súčasný stav. Najmä keď ľudia vidia, že korupcia a jej odhaľovanie môže stáť aj ľudské životy.

„Či to povedie k dlhodobejšej zmene, to neviem, ale pre mňa je najväčšia nádej to, ak sa tie protesty zmenia na každodenný život, kde ľudia vo svojom okolí budú viac hlásiť korupciu, viac sledovať, kam idú verejné peniaze,“ povedal.

Podľa jeho slov na Slovensku platí, že tému korupcie v posledných rokoch zatienila najmä otázka imigrantov, hoci pre kvalitu života Slovákov je oveľa viac dôležitejšie, či sa rieši korupcia, ako to, či sem príde niekoľko desiatok alebo stoviek imigrantov. Ďalšia časť voličov zasa podľahne vidine sociálnych prilepšení a tomu, že niečo dostanú lacnejšie či zadarmo od vlády, pričom si neuvedomujú, aká je veľká súvislosť medzi tým, čo dostanú, a ako sa trestá korupcia a či sa jej vôbec zabraňuje.

„Hlavný diel zodpovednosti majú politici. Tí tvoria zákony a často menujú ľudí do vplyvných funkcií, ako je napríklad policajný prezident,“ upozornil. Dodal, že najväčší pokrok môžu zaistiť samotní voliči, ak budú viac trvať na tom, že téma korupcie je dôležitá – pri ďalších voľbách a demonštráciách.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia