Hovorí Ingrid Sivčová, ktorá v New Yorku učila deti Slovákov a neskôr sa stala koordinátorkou vzdelávacích centier po celej krajine.
Život slovenskej komunity v USA je podľa nej veľmi pestrý, so začlenením po príchode problém nemala.
„Slovenská komunita tam funguje vynikajúco, začlenila som sa ihneď. Sú tam obrovské komunitné centrá, každoročne je v štáte New Jersey veľký festival krajanov, chodí tam 3000 až 4000 Slovákov. Tak ako sa pristupuje ku slovenskej kultúre v Amerike, k zvykom, toto sa ani na Slovensku nerobí, sme na to veľmi naviazaní a viac si to vážime,“ približuje život krajanov.
Iránci si pripomenuli 39. výročie obsadenia veľvyslanectva USA
Záujem o slovenské aktivity sa podľa Sivčovej zvyšuje. „Slovenské rodiny majú aj tri, štyri deti, je tu enormný nárast slovenskej populácie. Ale problémom je, že sa rozmiestňujú, lebo v New Yorku je ťažké vychovávať dieťa. Idú preto do vzdialenejších oblastí a našou prioritou je aj tam zakladať slovenské centrá,“ dodáva.
Sivčová je v Spojených štátoch amerických od roku 1997, keď vyhrala v lotérii zelenú kartu. Cudzinec podľa nej vďaka zelenej karte získava v Amerike mnoho privilégií.
Ako ďalej hovorí, rozdiel medzi Slovenskom a Spojenými štátmi je najmä v službách.
„Človek si za tých 20 rokov zvykne na určitý štandard. Na Slovensku ešte vždy chýba úsmev a ústretovosť. Ľudský prístup v službách je tam na lepšej úrovni. Aj keď sa vraví, že možno je to ten falošný americký úsmev, ale aj ten človeku urobí deň,“ myslí si Sivčová.
Extrémne počasie v Taliansku si vyžiadalo už najmenej 30 obetí
Dodáva však, že najmä pre rodinné väzby sa plánuje raz vrátiť na Slovensko.